Polskie Radio
Section05
jedzenie

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej otyłość nadwaga jedzenie zdrowie medycyna dieta Kamil Jasieński Martyna Ogonek zdrowie i dieta talerz zdrowego żywienia

Studencka dieta. Daria Ładocha radzi, co jeść i jak to przygotować

Studenci nie mają zbyt dużo czasu na przygotowanie domowych posiłków, ale ich świadomość na temat jedzenia rośnie. - Najprostszym rozwiązaniem jest kanapka, ale nie z bufetu, tylko z domu. Teraz polecam też kasze, które można zapakować w pojemnik i wziąć na uczelnię, i warzywa gotowane lub pieczone - mówi dziennikarka kulinarna Daria Ładocha. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA gotowanie jedzenie kuchnia studenci dieta Marta Hoppe

Bigos: czy istnieje przepis idealny? Odkrywamy tajemnice naszej narodowej potrawy!

Za oknami jesień w pełnej krasie, a w kuchni już na dobre rozsiadły się potrawy cięższe, rozgrzewające i pożywne. A jednym z takich jesienno-zimowych klasyków rodzimego kucharzowania jest bigos. W każdym domu przygotowywany inaczej, wg specjalnych, rodzinnych przepisów, czasami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więc powinno znaleźć się w prawdziwym, klasycznym polskim bigosie? O tym w rozmowie z Anną Popek mówi szef kuchni Łukasz Konik, autor m.in. książki "Kuchnia regionów".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kuchnia polska bigos jedzenie kuchnia Anna Popek

Bardzo słodkie zwycięstwo: Polki mistrzyniami świata w dekorowaniu tortów!

Sztuka dekorowania nie jest łatwa, tym bardziej jeśli chodzi o dekorowanie tortów. Ale też potrafi przynieść wiele satysfakcji i radości. Wiedzą coś o tym Polki, Angelika Chwyć i Renata Martyna, które właśnie zostały Mistrzyniami Świata w Dekorowaniu Tortów podczas specjalnej edycji Mistrzostw Świata Cake Designers, które odbyły się w Mediolanie. Przygotowania trwały blisko dwa lata, ale warto było: nasze zawodniczki pokonały m.in. ekipy z Włoch (II miejsce), Belgii (III miejsce), Chin, USA, Meksyku i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA cukiernictwo mistrzostwa świata Mediolan tort Piotr Firan Trójka jedzenie słodycze

Rogale świętomarcińskie: tradycyjne, pyszne, koniecznie certyfikowane słodycze z Poznania

Powszechnie obchodzone Święto Niepodległości to oczywiście 11 listopada. Jednak dla mieszkańców Poznania i szerzej, Wielkopolski, to także dzień świętego Marcina. A jeśli tak, to niezbędnym elementem tego dnia jest rogal świętomarciński. Jego tradycja sięga podobno czasów pogańskich, jednak od 15 lat wymagają certyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie tradycja rogal świętomarciński Poznań Wielkopolska 11 listopada słodycze Szymon Majchrzak Piotr Firan Trójka