Polskie Radio
Section05
kary finansowe

Kidawa-Błońska poparła kary finansowe dla posłów KO za "obronę konstytucji"

Kandydatka PO na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska, poparła kary finansowe dla posłów KO, którzy rozwinęli w Sejmie szalik "Konstytucja" - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do uzasadnienia kary.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Sejm Klaudia Jachira koalicja obywatelska kary finansowe kary Elżbieta Witek Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty Piotr Zgorzelski

Sejm: zmniejszenie uposażenia za "naruszanie powagi izby"

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych poparła projekt zmian w regulaminie izby umożliwiający obniżenie uposażeń i diet poselskich. Chodzi o sytuacje, gdy poseł swoim zachowaniem "naruszył powagę Sejmu" na posiedzeniu jego organów a także gdy "naruszył spokój lub porządek" na terenie pozostającym w zarządzie Kancelarii Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm regulamin polityka Marszałek Sejmu kary finansowe POLSKA

Polska poprosiła o dowody w sprawie Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska ma przedstawić na piśmie dowody potwierdzające złamanie przez Polskę prawa w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o nieprzestrzeganie zakazu wycinki. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że o nowe dowody poprosiły władze w Warszawie, a unijny Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do tego wniosku. To oznacza, że czas na odpowiedź na zarzuty Komisji, który Polska miała do dziś, zostanie przesunięty. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Komisja Europejska Unia Europejska Puszcza Białowieska kary finansowe

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt części przepisów nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Zakłada on m.in. przyspieszenie postępowań ws. przypadków nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i wprowadzenie kar finansowych, a także likwidację urzędu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i powołanie nowego państwowego organu, zwanego Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. O zmianach w ustawie o ochronie danych osobowych mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji, doradca minister Anna Strężyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Cyfryzacji GIODO kary finansowe

Fiskus kontra bibliotekarze

Maj od dziesięcioleci był miesiącem, w którym biblioteki przyjmowały książki bez naliczania kar za ich niezwrócenie w terminie. Taka kara za dzień zwłoki to tylko 11 groszy, ale rekordzistom narastały kwoty po kilkadziesiąt złotych. W tym roku okazało się, że urzędy skarbowe domagają się podatku od abolicji książkowej i tak narodził się nietypowy sojusz - czytelników i bibliotekarzy.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka fiskus kary finansowe KSIĄŻKA