Polskie Radio
Section05
klimat

"Silna szczepionka na nowe kryzysy". Komisarz UE o gospodarczym obiegu zamkniętym

- Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne, cement, stal i aluminium - ocenił unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius. Zdaniem komisarza może to oznaczać spadek emisji CO2 w UE o prawie 300 mln ton rocznie do 2050 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska środowisko klimat Europejski Zielony Ład ekologia infografika

Lasy Państwowe przygotowują się do zmian klimatycznych. Miliony złotych na ochronę i inwestycje

Ponad 100 mln zł na ochronę przeciwpożarową rocznie, rozwój systemów małej retencji i przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych, a także sieć wież obserwacyjnych. W ten sposób Lasy Państwowe przygotowują się m.in. do zmian klimatycznych, w tym wzrostu zagrożenia pożarowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe pożar las klimat przyroda środowisko

Opozycja drwi z programu "Moja woda". Prof. Ryba: takie zachowanie było przyczyną porażek PO

- Oddalanie się od problemów zwykłych ludzi doprowadziło Platformę Obywatelską do kilku porażek z rzędu. Nie wolno się śmiać z takich rzeczy. To nie są odrealnione kwestie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  woda środowisko opozycja Platforma Obywatelska polityka klimat inwestycje Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE  był wydarzeniem pełnym fascynujących wizyt u naukowców, eksperymentów przesłanych przez ludzi nauki z Polski i ze świata. Uczestnicy prezentowali swoje naukowe dokonania w komentarzach na profilach organizatorów w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy NAUKA klimat W POLSKIM RADIU

NASZ WYWIAD Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody

- Miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów - mówi minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA michał kurtyka NASZ WYWIAD woda klimat ochrona środowiska susza