Polskie Radio
Section05

kompozytor

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozycja śpiew

Waldemar Kazanecki. To on napisał walc z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 96. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

"Melancholia" Jacka Sotomskiego – koncert fortepianowy jak... boisko

Najnowszy utwór Jacka Sotomskiego zaskoczył chyba wszystkich. "Melancholia – Koncert fortepianowy" napisany dla fenomenalnej pianistki specjalizującej się w wykonywaniu muzyki współczesnej, Małgorzaty Walentynowicz, i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poprowadził premierowo w ramach festiwalu prawykonań Vincent Kozlovsky.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska Jacek Sotomski muzyka współczesna Dwójka

Adam Sołtys - kompozytor niesłusznie zapomniany

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - podczas koncertu Polskiej Opery Królewskiej -  przepełniona polskością muzyka Adama Sołtysa. Znakomity kompozytor, dyrygent i pedagog przez całe życie rozwijał kulturę muzyczną Lwowa. Jego monumentalna II Symfonia z 1945 roku, utrzymana w stylu klasyczno-romantycznym, czerpie z obfitości rodzimego folkloru.
Zobacz więcej na temat:  Adam Suprynowicz Dwójka Polska Opera Królewska

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi komponowanie dyrygent

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita

Agata Kwiecińska i Aleksander Dębicz m.in. o roli muzyki klasycznej w karierze pianisty

Aleksander Dębicz to utytułowany pianista i kompozytor. Tworzy oryginalne programy oparte na muzyce klasycznej i improwizacji. Pasjonuje się także filmem, do którego również tworzy muzykę. W Dwójce zdradził m.in., że pomimo swojej aktywności na wielu polach ceni sobie muzykę klasyczną, która jego zdaniem odgrywa fundamentalną rolę w kształceniu muzycznym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Dębicz muzyka klasyczna muzyka filmowa Agata Kwiecińska Dwójka Zobacz także

Mikołaj Trzaska: czuję się bardziej artystą niż muzykiem. Rozmawia Roch Siciński

- Myślę, że bycie artystą oznacza ciągłe istnienie w świecie ambiwalencji, gdzie pewność siebie musi spotykać się czasem nawet z tzw. zespołem oszusta. Czy ja jestem godny miana artysty? Czuję, że jest to jeden z kluczy do wytworzenia twórczej atmosfery, istnienie elementów pewności i niepewności w tym samym momencie - mówił w Dwójce Mikołaj Trzaska, muzyk i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Trzaska Roch Siciński Dwójka MUZYKA improwizacja muzyka filmowa KULTURA Zobacz także