Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema

"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Nie można jej obejrzeć tak po prostu: do tego potrzebne są okulary VR. Ale kiedy się już je założy, wtedy to naprawdę jest inny świat! O tym jak ten film powstał, co się z nim teraz dzieje i jak go jednak można zobaczyć opowiada reżyser Paweł Szarzyński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Stanisław Lem science-fiction animacja festiwal filmowy wirtualna rzeczywistość FILM Trójka

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny

Koncert w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Karol Mazur: chcemy dotrzeć do młodego pokolenia

- Uznaliśmy, że przychodząc na koncert ich ulubionych artystów, dowiedzą się przy okazji o tym jaka jest nasza tradycja historyczna i dlaczego Powstanie Warszawskie jest takie ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego koncert MUZYKA historia Polski pamięć młodzież Wydarzenia Polskie Radio 24

Wyniki czytelnictwa w Polsce. Maria Deskur: empatia sprzyja czytaniu

- Myślę, że czytanie to jest zasadniczo ćwiczenie trochę empatyczne; ćwiczenie wejścia mocno w relację z drugim człowiekiem de facto, wchodząc w jego słowa. Wydaje mi się, że statystycznie kobietom w jakiś sposób może być łatwiej wejść we współodczuwanie z osobą, która napisała daną opowieść - mówiła w radiowej Dwójce Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Michał Szułdrzyński Dwójka

Clara Schumann - wirtuoz wszech czasów

- Chopin, Brahms, Paganini, Liszt – z tymi wszystkimi panami Clara Schumann grała. Paganini powiedział po koncercie, że nigdy mu się tak nie grało, a u schyłku życia wspominał ten koncert jako najlepszy, jakikolwiek dał, lecz nie on tu był numerem jeden, lecz to fortepian Clary nadawał ton - mówiła w Dwójce Urszula Pawlik, dziennikarka radiowa i krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Clara Schumann Robert Schumann muzyka klasyczna Jakub Kukla

Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu

Z początkiem lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało projekt "Wakacje z zabytkami". Jego celem jest prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa materialnego. W okresie wakacji, dzięki pokazaniu w sieci pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, ogrodów historycznych, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki, możemy podziwiać różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i poznać historię danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  zabytki wakacje urlop Katarzyna Cygler Trójka

Justyna Bednarek w PR Dzieciom o książce "Kury z grubej rury"

August, Hildegarda, Belka, Żaneta, czyli "Kury z grubej rury" autorstwa Justyny Bednarek to kury rasy Brahma, które wreszcie mogą poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, gdyż grają w książce pierwsze skrzypce. W "Kurach z grubej rury" pojawia się między innymi wątek wysoce zmotoryzowanej mamy oraz znacznie mniej zmotoryzowanego taty. Ale to nie wszystko. Zapraszamy po więcej!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Kultura w PRD literatura dziecięca książki dla dzieci Książka tygodnia w PRD literatura

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska ignacy paderewski

Robert Majewski: odkąd pamiętam, chciałem być jazzmanem

- Nie przypominam sobie, żebym miał okres młodzieńczego buntu. Dość późno zacząłem grać na instrumentach, bo na trąbce dopiero w ósmej klasie szkoły podstawowej, chodziłem też z ojcem na próby jego zespołów Old Timers i Swing Session i pamiętam, że zawsze myślałem, by nie być muzykiem, a jazzmanem - mówił w Dwójce Robert Majewski, który najbliższy piątek (22.07) zagra w cyklu "Jazz.pl" koncert pt. "Tribute Henryk Majewski".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Majewski Jazz Dwójka Robert Majewski Piotr Metz

Driftingowe szaleństwo Polskiego Radia Kierowców podczas Lata z Radiem w Uniejowie! [PODCAST]

Za nami fenomenalny wyjazd do Uniejowa, gdzie wspólnie z Latem z Radiem przybliżyliśmy słuchaczom „Jedynki” zasady bezpiecznej jazdy. Wiktoria „Moto Złośnica” Jurczewska opowiedziała między innymi o drifcie, a inni eksperci przybliżyli zasady bezpiecznej jazdy. To jednak nie wszystko!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kierowcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo kierowca motoryzacja samochód samochody motocykl drogi ŚWIAT Lato z Radiem Uniejów

II wojna światowa i wojna na Ukrainie na rysunkach dzieci

Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny", która 19 lipca stanęła przed Pałacem Staszica w Warszawie, prezentuje rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć wojennych, zestawione ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler wystawa Michał Kowarski wojna na Ukrainie Ukraina dzieci dzieciństwo Trójka Ukraina grafika