Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwal Jazztopad wraca do Nowego Jorku. "Wszyscy jesteśmy podekscytowani"

- Jesteśmy wszyscy podekscytowani tym festiwalem i tym, że w końcu możemy znowu wrócić do pracy. Czeka nas w sumie praktycznie tydzień wydarzeń, więc wyszła nam całkiem obszerna edycja - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad, którego szósta odsłona rozpocznie się w najbliższą niedzielę (19.06) w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Nowy Jork Kamil Piotrowicz Dwójka

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka to dzieło niezwykle skomplikowane

W Zamościu zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec", wg sztuki Sławomira Mrożka, w reżyserii Marka Bukowskiego. - To dzieło niezwykle skomplikowane - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Teatr Telewizji Sławomir Mrożek Daniel Wydrych

Festiwal Barokowy. Muzykolog: chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką

- Festiwal Barokowy rozpoczyna się 29 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim. Odbywają się tam uroczystości nie tylko państwowe, ale też mające wielkie znaczenie dla kultury - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog Aleksandra Buszta-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek MUZYKA barok Jan Sebastian Bach Antonio Vivaldi muzyka klasyczna Zamek Królewski społeczeństwo

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja wspomnienie KSIĄŻKA Klub Trójki Trójka

Protest przeciw reżimowi na fotografiach. Liankievich: poczuliśmy, że jesteśmy gospodarzami w naszym kraju

- Przez te miesiące poczuliśmy, że naprawdę jesteśmy gospodarzami, że możemy podejmować decyzje - także o przyszłości. Poczuliśmy, że możemy decydować o tym, w jaki sposób chcemy żyć. Teraz tego nie ma - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrei Liankievich, menadżer festiwalu Miesiąc Fotografii w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24 Białoruś

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler wystawa fotografia fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś SZTUKA

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Zamek Królewski koncert muzyka klasyczna MUZYKA barok muzyka dawna

Bard na wojnie. Taras Kompaniczenko walczy śpiewem i bandurą

- Wyjeżdżam na pozycje innych jednostek sił zbrojnych Ukrainy, oni piszą listy do mojego dowódcy i jadę z koncertem, żeby podtrzymywać ducha - mówił w Dwójce ukraiński bard Taras Kompaniczenko, który walczy na pierwszej linii frontu: słowami i dźwiękami bandury. Tradycyjnymi pieśniami przypomina ukraińskim żołnierzom, skąd przyszli i o co walczą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Kongres PWP 2022 Dwójka Jakub Kukla wojna 2022 wojna na Ukrainie pieśń Ukraina tożsamość wojsko

Promocja ukraińskiej kultury i nauki. Polskie NCBR w Brukseli zorganizowało specjalne wydarzenie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli wspiera kulturę i naukę Ukrainy. Jego dyrektor Ewa Kocińska-Lange powiedziała Polskiemu Radiu, że temu ma służyć między innymi zorganizowane we wtorek spotkanie z udziałem ukraińskiego środowiska naukowego, dyplomatów krajów unijnych i przedstawicieli Komisji Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Ukraina wojna 2022 Beata Płomecka Europa Belgia

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych skrzypce Henryk Wieniawski Dwójka Jakub Kukla