Polskie Radio
Section05

KULTURA

Grzegorz Jarmocewicz o Festiwalu Białystok Interphoto 2021

- Białystok Interphoto od samego początku istnienia stawia na wielokulturowość. Jest on swego rodzaju pomostem pomiędzy tym, co jest na Wschodzie, a tym, co jest na Zachodzie. W pewnym sensie jest to wymiana myśli, ale z drugiej strony tutaj szukamy zawsze elementów wspólnych - powiedział w audycji "Głębia ostrości" Grzegorz Jarmocewicz, fotograf.
Zobacz więcej na temat:  regiony podlaskie Białystok fotografia wystawa zdjęcia Polskie Radio 24

Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim

- To jest rzecz, której nigdy nie zapomnę, gdy w PWM-ie pracujący krótko, ale jakże owocnie, Tadeusz Strumiłło powiedział: "musimy podzielić między siebie klasyków. Mamy Moniuszkę, Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego. To kto bierze Szymanowskiego?". Padło na mnie i od tego się zaczęło - mówiła w Dwójce Teresa Chylińska, autorka m.in. książki "Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Karol Szymanowski Jakub Kukla Dwójka muzyka klasyczna

Lem o pisaniu: nudne i męczące. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Jak cokolwiek piszę, to mi się zdaje, że gdybym tylko mógł robić coś innego… ale to są próby ucieczki, wynajdywania sobie zajęcia: że trzeba coś bardzo pilnego w piwnicy zrobić, kontakt do ściany przykręcić, żarówkę zmienić, samochód umyć. Tysiąc rzeczy się wtedy przypomina nagle – przyznawał w archiwalnym wywiadzie Stanisław Lem. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Trójka literatura literatura polska Stanisław Lem

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 literatura literatura polska TEATR Molier Jakub Moroz społeczeństwo

Cenny obraz przez lata uznawano za stratę wojenną. Teraz trafił do Muzeum Narodowego

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" autorstwa Alberta Edelfelta. Dzieło, które przed wojną znajdowało się w pałacu w Spale, zostało odnalezione w roku 2019 na strychu domu w Łodzi. Przez wiele lat obraz był uznawany za stratę wojenną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa historia Polski społeczeństwo SZTUKA malarstwo

Kto kupi „Mysią wieżę” w Strzelcach Opolskich?

Nadleśnictwo Strzelce Opolskie ma na sprzedaż… zabytkową wieżę. Potoczna jej nazwa „Mysia wieża”, nawiązująca do słynnego mitu o królu Popielu, jest myląca, bo on na pewno tutaj nie zawitał. A i sama budowla jest jednak młodsza, bo liczy sobie „zaledwie” 180 lat. A że okolica malownicza i cena przystępna, więc kupiec powinien się znaleźć.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Strzelce Opolskie sprzedaż Piotr Łodej Trójka

DetalFest. Festiwal, który otwiera oczy na piękno nieoczywiste

- Zwykle, kiedy mówimy o detalu architektonicznym, przychodzą nam na myśl realizacje rezydencjonalne. W Łodzi mamy dużo zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, czyli momentu, gdy ornament królował w architekturze. Pomyślałam jednak, że dobrze byłoby pochylić się nad światem, który nie kojarzy się nam ze zdobieniami - mówiła w Dwójce Maria Nowakowska, dyrektorka 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Roch Siciński Łódź

Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe polskie wydarzenie ludzi gór, ale też jeden z największych festiwali górskich na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby - wtedy jeszcze pod nazwą "Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady" - rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Trwa właśnie 26. edycja festiwalu, która znacząco się różni od poprzednich.
Zobacz więcej na temat:  góry Andrzej Zawada Trójka