Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Armia Krajowa II wojna światowa Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Pytający moralista. 100 lat temu urodził się Stanisław Lem

Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek science fiction oraz jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, urodził się 12 września 1921 roku, co oznacza, że w tym roku przypadła 100. rocznica jego urodzin. Rok 2021 jest także Rokiem Stanisława Lema. O pisarzu w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z Szymonem Kloską, krytykiem literackim i kuratorem programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka literatura Stanisław Lem science-fiction fantastyka KSIĄŻKA Polskie Radio serwisy specjalne rozmowa

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Polskie Radio rozmowa poprawna polszczyzna język polski

Zygmunt Nowakowski – symbol swojego pokolenia

– Kilkanaście jego artykułów pozostanie na zawsze jako ozdoba polskiej publicystyki i myśli politycznej. Niektóre z nich są arcydziełami godnymi Mochnackiego – pisał o Zygmuncie Nowakowskim wybitny poeta Jan Lechoń. Czym na takie opinie zasłużył sobie ten popularny krakowski aktor, dramato- i powieściopisarz, publicysta i radiowiec, a zarazem zapalony kibic Cracovii?
Zobacz więcej na temat:  Kraków Zygmunt Nowakowski literatura polska Radio Wolna Europa Magdalena Złotnicka Trójka

Karol Kurpiński: zapomniany nauczyciel Chopina

We czwartek 16 września w Warszawie rozpocznie się, i potrwa cztery dni, I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W pierwszej połowie XIX wieku utwory tego znakomitego polskiego kompozytora były znane i grane w całej Europie. Warto, by temu zapomnianemu z czasem artyście przywrócić należne miejsce w historii i świadomości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Karol Kurpiński Warszawa Fryderyk Chopin Anna Popek Trójka

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej

Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka FILM

Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

- Zależało mi, aby te historie poszły do ludzi, pod strzechy, do młodych kobiet. Zaczęłam zbierać materiały, rozmawiać. (...) Na początku moi przyjaciele z Podhala mówili, że to "cudowny pomysł, ale tobie się to nie uda". Dlaczego nie uda? Bo myśleli, że rodziny będą bały się albo nie chciały mówić. Było zupełnie odwrotnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo TEATR Katarzyna Cygler KSIĄŻKA Agata Puścikowska kobieta

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: podsumowanie przed werdyktem

Festiwal Filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowo-festiwalowej mapie świata. Odbywająca się w niezwykłej scenerii miasta na wodzie zawsze przyciąga swoim klimatem i prestiżem największe gwiazdy i tysiące wielbicieli kina. Warto pamiętać, że w programie głównym konkursu była także polska produkcja: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. O tym, co się działo w Wenecji, z krytykiem filmowym Kubą Armatą rozmawiał jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Wenecja Trójka

Janusz Klejnocki: polskie kryminały pisane "po skandynawsku" brzmią sztucznie

- Twórczość np. Henninga Mankella wydaje mi się szczera. Jeśli pojawia się tam problem uchodźców czy ruchów rasistowskich w Szwecji, to rzeczywiście wynika to z tamtejszej wrażliwości, z którą miałem do czynienia. Natomiast import do Polski, taki trochę 1:1, brzmi sztucznie, plastikowo - mówił w Dwójce prof. Janusz Klejnocki, poeta i literaturoznawca, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek poezja literatura kryminał Remigiusz Mróz Dwójka