Polskie Radio
Section05

literatura

Piotr Bojarski: to ojciec "zaprogramował" Arkadego Fiedlera

- W swoich książkach autobiograficznych Arkady Fiedler niewiele wspomina o matce. Prawdopodobnie jest tak, że tej codziennej serdeczności w takim domowym wymiarze aż tak się nie dostrzega. Zwykle pamięta się lepiej tego rodzica, który jakoś nas pobudza, inspiruje. Chyba stąd się to właśnie wzięło - mówił w Dwójce autor książki "Fiedler. Głód świata".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka biografia

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie

Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata

– Dookoła jest biel, przestrzeń, która jest poszarpana tylko górami, bezkresem nieba i wodą. W tej przestrzeni bieli niepodzielnie króluje i wędruje cisza, którą przerywa jedynie wiatr. To krajobraz, który nieustannie będzie prowokował do stawiania pytań o to, kim się jest i dokąd się zmierza – tak atmosferę niedawno zakończonych warsztatów dla młodych pisarzy na arktycznej wyspie Uloya opisał laureat konkursu Fundacji Identitas Marcin Cielecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Mariusz Cieślik KULTURA

Książka "Skoczkowie. Przerwany lot". O wybitnych polskich narciarzach sprzed wojny

- Skoki narciarskie narodziły się w Norwegii i były domeną Skandynawów. A pierwszym skoczkiem, który nie tylko pukał do drzwi elity, ale się w niej znalazł, był Stanisław Marusarz. Z kolei Bronisław Czech był pierwszym polskim narciarzem dorównującym najlepszym - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Jaroń, autor książki "Skoczkowie. Przerwany lot".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA książki czytelnictwo Skoki narciarskie sporty zimowe