Polskie Radio
Section05
logistyka

Dyrektywa transportowa pod lupą Komisji Europejskiej. O rewizję apelowała m.in. Polska

Komisja Europejska analizuje zapisy w pakiecie drogowym, które - jak sugerowała między innymi Polska - mogą doprowadzić do wzrostu pustych przebiegów ciężarówek. Temat przepisów zaostrzających reguły, które uderzą w polskich przewoźników, pojawił się podczas posiedzenia komisji transportu Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej transport logistyka

Eksperci: automatyzacja transportu drogowego przyniesie ponad 50 mld zł oszczędności

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Do tego dochodzi 2,4 mld zł rocznie możliwych oszczędności dla branży logistycznej dzięki zredukowaniu kosztów paliwa i wynagrodzeń.
Zobacz więcej na temat:  transport technologie patent ruch pojazdy autonomiczne pojazdy logistyka

Decyzja KE w sprawie pensji kierowców niekorzystna dla przewoźników

Potwierdziły się nieoficjalne informacje Polskiego Radia, że Bruksela chce objąć kierowców ciężarówek przepisami o delegowaniu pracowników i płacy minimalnej po trzech dniach pobytu w danym państwie. Polscy transportowcy mówią, że to próba wyeliminowania tańszych przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej z unijnego rynku. O nowych regulacjach mówili w Polskim Radiu 24 Maciej Wroński (Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”), Tadeusz Kucharski, (Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transport logistyka Bruksela Komisja Europejska

Transport: Brakuje 100 tysięcy kierowców zawodowych

Według danych pochodzących z branży, w tej chwili na rynku brakuje nawet 100 tysięcy kierowców zawodowych. Tymczasem generuje ona 6 proc. PKB i obsługuje jedną czwartą europejskiego rynku. Zadaniem Programu jest między innymi wsparcie finansowe dla kandydatów na kierowców. O szczegółach mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Rutkowska (Transport i Logistyka Polska) i Marcin Wolak (Transjobs.eu).
Zobacz więcej na temat:  transport logistyka