Polskie Radio
Section05
logistyka

Decyzja KE w sprawie pensji kierowców niekorzystna dla przewoźników

Potwierdziły się nieoficjalne informacje Polskiego Radia, że Bruksela chce objąć kierowców ciężarówek przepisami o delegowaniu pracowników i płacy minimalnej po trzech dniach pobytu w danym państwie. Polscy transportowcy mówią, że to próba wyeliminowania tańszych przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej z unijnego rynku. O nowych regulacjach mówili w Polskim Radiu 24 Maciej Wroński (Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”), Tadeusz Kucharski, (Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transport logistyka Bruksela Komisja Europejska

Transport: Brakuje 100 tysięcy kierowców zawodowych

Według danych pochodzących z branży, w tej chwili na rynku brakuje nawet 100 tysięcy kierowców zawodowych. Tymczasem generuje ona 6 proc. PKB i obsługuje jedną czwartą europejskiego rynku. Zadaniem Programu jest między innymi wsparcie finansowe dla kandydatów na kierowców. O szczegółach mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Rutkowska (Transport i Logistyka Polska) i Marcin Wolak (Transjobs.eu).
Zobacz więcej na temat:  transport logistyka

Pakiet przewozowy ma uszczelnić system ściągania podatków

Po wprowadzeniu nowych przepisów każda ciężarówka będzie musiała posiadać regulator, który wskaże co przewozi i gdzie się znajduje. Przeciwko jej wprowadzeniu buntują się firmy przewozowe. Kierowcy uważają, że kary w wysokości 7,5 tys. zł za brak urządzenia są drastyczne i że pakiet ogranicza możliwości ich pracy. O tym, czy wprowadzana zmiana może osłabić polską logistykę i polski rynek przewozowy rozmawiali w programie Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Bartek Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  transport logistyka Tomasz Wróblewski