Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

Czy KO boi się prawdy? Lubnauer unika komentarza ws. szkalowania polskiego munduru

W programie "Minęła 20" Magdalena Ogórek zadała pytanie Katarzynie Lubnauer dotyczące filmu "Zielona granica". Prowadząca dopytywała się, czy produkcja Agnieszki Holland buduje szkodliwy obraz Polski za granicą. Wszyscy uczestnicy audycji potrafili odpowiedzieć, wyjątkiem była polityk Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kampania wyborcza wybory w Polsce TVP Katarzyna Lubnauer Donald Tusk Magdalena Ogórek opozycja

Jolanta Lange inwigilowała ks. Blachnickiego. "Trzaskowski powinien zerwać współpracę z jej fundacją"

Fundacja Jolanty Lange (wcześniej Gontarczyk) otrzymała od warszawskiego ratusza prawie 2 mln zł - ujawniły media. Jolanta Gontarczyk w latach PRL inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. - Ta sprawa powinna odbić się szerokim echem, a prezydent Rafał Trzaskowski powinien natychmiast zerwać jakąkolwiek współpracę z tego typu osobami - komentował w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Filip Kaczyński.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo inwigilacja Rafał Trzaskowski PRL Franciszek Blachnicki morderstwo księdza Blachnickiego służba bezpieczeństwa Magdalena Ogórek

"KE i TSUE próbuje stawiać Polskę pod ścianą". Wiceminister klimatu o wyroku ws. lasów

- Od pewnego czasu obserwujemy bardzo niebezpieczną tendencję nadawania różnego rodzaju instytucjom uprawnień, które bardzo mocno ingerują w życie poszczególnych państw, w tym wypadku Polski - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo ŚWIAT Europa Lasy Państwowe Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polska w Unii Europejskiej Magdalena Ogórek

Stanisław Żaryn: wizyta Bidena w Kijowie to potężny cios dla rosyjskiej propagandy

- Rosyjska propaganda liczyła na to - bo takie przekazy analizujemy i identyfikujemy w ostatnich miesiącach - że uda się w tej chwili wyciszyć wsparcie Zachodu dla Ukrainy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn. - Strona amerykańska odpowiada na te działania rosyjskie, propagandowe, bardzo konkretnie: wizytą prezydenta w samym centrum kraju, który został zaatakowany i dzielnie broni się przez agresorami z Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Joe Biden wojna na Ukrainie Stanisław Żaryn Magdalena Ogórek

Opozycja sceptyczna wobec koreańskiego sprzętu wojskowego. Kwiecień: to za PO zwijano polską armię

 - Polityka Platformy Obywatelskiej polegała na tym, że likwidowano jednostki wojskowe we wschodniej Polsce - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień. Posłanka PiS odniosła się w ten sposób do słów Tomasza Siemoniaka, byłego szefa MON, w których sceptycznie ocenił odebranie przez polskie władze pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo inwestycje Anna Kwiecień Prawo i Sprawiedliwość Magdalena Ogórek

Inflacja wyhamowuje? Poseł PiS: są pierwsze sygnały, że może szybciej przezwyciężymy kryzys

Jak zapowiadają eksperci inflacja nieco wyhamowuje. Niebawem GUS poda oficjalne dane. Jak mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Elżbieta Zielińska to są pierwsze sygnały, które wskazują, że być może szybciej pokonamy kryzys gospodarczy niż oczekiwano. - Oczywiście cały czas trzymamy rękę na pulsie - oceniła poseł.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek POLSKA społeczeństwo inflacja Elżbieta Zielińska

Spór z UE ws. obniżonej stawki VAT na paliwa. Paszyk: w Brukseli siada się do stołu i trzeba rozmawiać

Komisja Europejska nie chce zgodzić się na stosowanie obniżonej stawki VAT na paliwa silnikowe oraz zerowej na gaz ziemny i nawozy sztuczne. Zgodnie z tarczą antyinflacyjną obowiązują one do końca roku. Jak podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PSL Krzysztof Paszyk "w Brukseli siada się do stołu i trzeba rozmawiać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek

"Jest stabilnie i spokojnie". St. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z SG o sytuacji na granicy z Rosją

- Na polskiej granicy z Rosją w tej chwili jest stabilnie i spokojnie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. O sytuacji na wschodzie Polski mówili też rzecznicy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oddziału SG.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo Rosja Kaliningrad lewica Magdalena Ogórek Ukraina wojna 2022 POLSKA straż graniczna

KE sprzeciwia się tarczy antyinflacyjnej w Polsce. Wargocka: pracujemy nad innymi rozwiązaniami

- Już w trakcie roku pojawiły się takie sygnały, że dłuższe utrzymanie tarczy antyinflacyjnej, tarczy antyputinowskiej [...] może być kwestionowane. Stąd bardzo intensywne działania rządu, jak i Sejmu, żeby wprowadzać inne rozwiązania - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Teresa Wargocka (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka polityka prąd tarcza antyinflacyjna Magdalena Ogórek Teresa Wargocka

Daniel Obajtek o fuzjach Orlenu: taki koncern gwarantuje nam bezpieczeństwo i stabilność

- Nie możemy tylko walczyć ze skutkami kryzysu, musimy budować nowoczesne elektrownie, petrochemię, inwestować, zbilansować zakupy ropy gazu tak, byśmy nie byli ogrywani - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen odnosząc się do sfinalizowanej w środę fuzji płockiej spółki z PGNiG. Ocenił, że powiększanie Orlenu poprzez łączenie z innymi koncernami jest "dobre dla Polaków". 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Obajtek Orlen energetyka POLSKA Magdalena Ogórek polityka PGNiG