Polskie Radio
Section05
migracja

Scholz ujawnił prawdziwe oblicze paktu migracyjnego. Szydło: takiego "ciosu w plecy" Tusk mógł się nie spodziewać

Olaf Scholz stwierdził podczas czwartkowego wystąpienia w Bundestagu, że "nowy i sprawiedliwy system podziału uchodźców odciąży Niemcy". Pokazał w ten sposób, kto najbardziej lobbuje w UE za tzw. paktem migracyjnym. Na Twitterze odniosła się do tego Beata Szydło. "Takiego »ciosu w plecy« Donald Tusk mógł się nie spodziewać" - stwierdziła była premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska Niemcy Beata Szydło Olaf Scholz

Wyzwania migracji w kontekście kulturowym

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o zjawiskach zachodzących w związku z procesami migracji. Mogłoby się wydawać, że w czasach tak postępującej globalizacji kwestia różnic kulturowych przestanie mieć znaczenie, tak jednak nie jest. – W psychologii istnieje coś takiego jak szok kulturowy. Ludziom nie zawsze jest łatwo dostosować się do warunków panujących w danym kraju. Ich reakcje na to mogą być różne – zauważa Aleksandra Plewka, seksuolog i biegła sądowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański migracja uchodźcy

opinia Wojny klanów to część większego problemu. W Niemczech radykałowie wszelkiej maści mają się wyjątkowo dobrze

Niemcy wciąż nie mogą wyjść z szoku po zamieszkach imigranckich, do jakich doszło przed kilkoma dniami w Essen. Nie jest to jednak pojedynczy przypadek. Ta i podobne sytuacje wpisują się w ponury obraz rosnących radykalizmów u naszych zachodnich sąsiadów, które przybierają wszelkie polityczno-społeczne barwy. Skrajna prawica, skrajna lewica, islamscy radykałowie – łączy ich nie tylko przybierający na sile w tym kraju antysemityzm, ale też chęć podważenia, czy też obalenia, obecnego systemu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy migracja imigranci w Europie islam przestępczość Europa

KOMENTARZ Relokacja migrantów. Prof. Grosse: Polska nie może pójść na ustępstwa i realizować niepraworządnych decyzji UE

- Możliwość wnioskowania o odstępstwo od relokacji migrantów jest trikiem Komisji Europejskiej, która próbuje nas omamić, że na początku zostaniemy zwolnieni z relokacji ok. 2 tys. migrantów - tymczasem później się okaże, że będziemy przyjmować ich dziesiątki bądź setki tysięcy - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Tomasz Grosse, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska Komisja Europejska Rada Unii Europejskiej polityka rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość

TYLKO U NAS Marek Pęk: w interesie Polski jest, aby obie izby sprzeciwiły się pomysłowi relokacji migrantów

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do laski marszałkowskiej projekt uchwały w sprawie unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów. - Obie izby polskiego parlamentu powinny wypowiedzieć się w tak ważnej sprawie, a do tego mówić jednym głosem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Senat Marek Pęk migracja imigranci w Europie polityka POLSKA

Brutalne starcia imigrantów w Niemczech. Ostra reakcja premiera Nadrenii: to niedopuszczalne

Szef rządu Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) Hendrik Wuest zabrał głos w trwającej w Niemczech dyskusji na temat rywalizujących ze sobą rodzin imigrantów, walczących na ulicach. - Gwałtowne starcia między rywalizującymi grupami, do których doszło ostatnio w Castrop-Rauxel i Essen, są absolutnie niedopuszczalne - powiedział gazecie "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy policja emigracja emigracja zarobkowa migracja społeczeństwo

Referendum ws. przymusowej relokacji migrantów. Jacek Sasin: to załatwi sprawę raz na zawsze

Przeprowadzenie referendum ws. relokacji migrantów "załatwi sprawę raz na zawsze" - ocenił we wtorek w Białymstoku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Według niego, dzięki temu polski rząd będzie miał silny mandat społeczny, by powiedzieć, że nie ma zgody na taki mechanizm.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok Jacek Sasin imigranci w Europie migracja polityka

Zbigniew Kuźmiuk o pakcie migracyjnym UE: najpierw wezmą palec, a później całą rękę

- Ta pierwsza transza to zaledwie 30 tys. osób. Rozumiem, że to jest taka próba wzięcia palca od wszystkich krajów członkowskich, żeby później brać rękę i pozostałe części ciała - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA prawo polityka Polska w Unii Europejskiej Zbigniew Kuźmiuk PiS Europa UE Unia Europejska Paweł Zieliński migracja

ANALIZA Brukselskie rządy nieprecyzyjnych pojęć. "Presja migracyjna" kolejną pałką UE na nieposłuszne kraje

Komisja Europejska i podległe jej organy unijnej administracji regularnie próbują sterować państwami członkowskimi poprzez umieszczanie we wspólnotowych zapisach nieprecyzyjnych pojęć. Kierują do poszczególnych stolic groźby i napomnienia, odwołując się do takich terminów jak "praworządność", "wartości unijne" czy słynna już "mowa nienawiści". Dziś kolejnym takim terminem, do którego należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, jest "presja migracyjna".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska migracja imigranci w Europie imigracja Unia Europejska

Referendum ws. przymusowej relokacji migrantów. Przydacz: rozmawiając z Brukselą chcemy mieć twardy argument

- Chcemy mieć twarde gwarancje, co do tego, że to Polska będzie decydować o tym, kto do niej przyjeżdża, a kto nie przyjeżdża, a nie jacyś urzędnicy europejscy - powiedział we wtorek Marcin Przydacz, odnosząc się do pomysłu zorganizowania referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny polityka Unia Europejska referendum

Zalewski: Trzecia Droga jest przeciwna przymusowej relokacji migrantów, głównie z przyczyn humanitarnych

- Jako Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL, jesteśmy przeciwko przymusowej relokacji migrantów. Jest wiele argumentów przeciwko temu pomysłowi, ale dla nas najważniejszy jest humanitarny. Nie można zmuszać ludzi, którzy przeżyli koszmar we własnym kraju - i dlatego dostali azyl polityczny w Unii Europejskiej - aby mieszkali nie tam, gdzie chcą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Paweł Zalewski, odnosząc się do sprawy przymusowej relokacji migrantów w UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Paweł Zalewski Sygnały Dnia migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Unia Europejska polityka