Polskie Radio
Section05
Mongolia

Ferdynand Ossendowski. Znienawidzony przez komunistów za biografię Lenina

Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem po Henryku Sienkiewiczu oraz jednym z najpopularniejszych autorów dwudziestolecia międzywojennego – jego książki zostały wówczas wydane w 80 milionach egzemplarzy. Za swój radykalny antykomunizm w okresie PRL został skazany na zapomnienie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA podróże literatura przygodowa literatura rewolucja październikowa 1917 Syberia Mongolia

Papież Franciszek w Mongolii: religie są powołane do zaoferowania światu harmonii

- Tradycje religijne, w swojej oryginalności i różnorodności, stanowią ogromny potencjał dobra w służbie społeczeństwu - powiedział papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Mongolii w niedzielę. Podkreślił, że gdyby rządzący narodami wybrali drogę dialogu z innymi, wnieśliby decydujący wkład w zakończenie konfliktów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Mongolia papież papież Franciszek wiara

Pielgrzymka papieża do Mongolii. Rozpoczyna się oficjalna część wizyty

Papież Franciszek w sobotę, w drugim dniu pobytu w Mongolii i po odpoczynku po podróży, zostanie oficjalnie powitany przez najwyższe władze państwa w stolicy Ułan Bator i wygłosi do nich przemówienie. Odwiedzi też katedrę świętych Piotra i Pawła, gdzie spotka się z duchowieństwem kraju, w którym wspólnota katolicka liczy około 1500 osób i jest jedną z najmniejszych na świecie.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek pielgrzymka Kościół katolicki Mongolia ŚWIAT Azja

Papież Franciszek w tym tygodniu uda się do Mongolii. To jedna z najciekawszych pielgrzymek w dziejach

Papież Franciszek wyruszy w czwartek w jedną z najciekawszych podróży w dziejach wszystkich pielgrzymek. Uda się do Mongolii, gdzie nie był żaden z jego poprzedników. Dwadzieścia la temu zaproszony tam został Jan Paweł II, ale wizyta nie doszła do skutku z powodu jego stanu zdrowia. Obecna podróż do kraju, położonego między Rosją i Chinami, w którym przez dekady panował komunizm, odbędzie się w złożonym kontekście geopolitycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja papież Franciszek Kościół Kościół katolicki wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Watykan Mongolia ułan bator papież

Ambasador RP w Mongolii: dla mieszkańców kraju zbliżająca się wizyta papieża to ogromne wyróżnienie

Mieszkańcy Mongolii postrzegają zbliżającą się wizytę papieża Franciszka jako ogromne wyróżnienie dla ich kraju - powiedział PAP polski ambasador w Ułan Bator Krzysztof Bojko. Przypomniał, że w 1245 roku jako jeden z wysłanników papieża Innocentego IV przybył do Imperium Mongolskiego polski franciszkanin Benedykt Polak. Franciszek jako pierwszy papież w historii złoży wizytę w Mongolii w dniach od 1 do 4 września.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Mongolia Kościół katolicki wiara

"Kraj z olbrzymim potencjałem". Agata Bareja-Starzyńska o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii

- Mongolia to obszar pięć razy większy niż Polska, bardzo słabo zaludniony, to 3,4 mln mieszkańców, ale z to kraj olbrzymim potencjałem, jeśli chodzi o surowce naturalne, który dopiero czeka na wykorzystanie - mówiła  Agata Bareja-Starzyńska, mongolista i tybetolog  (Wydział Orientalistyczny UW, Kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Tomański Mongolia