Polskie Radio
Section05
Mongolia

Ostatnie koczownicze plemiona Mongolii "Opowieści ludów świata"

W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Mongolia rozciąga się na wielkim obszarze w środkowo-wschodniej Azji, od północy granicząc z Rosją, od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem o historii sięgającej wczesnego średniowiecza jest Ułan Bator. Żyje tam prawie połowa wszystkich mieszkańców tego niezwykłego kraju, który tak jak przed wiekami, wciąż należy do koczowniczych plemion. 
Zobacz więcej na temat:  Opowieści ludów świata radio dla dzieci opowiadanie Mongolia

Polska i jej sąsiedzi: Mongołowie, Ruś, Moskwa i Litwini w latach 1241-1320

W roku 1241, kiedy na ziemiach polskich postępowało rozbicie dzielnicowe, bohaterski odpór najazdom Mongołów próbował stawić poległy w bitwie pod Legnicą książę śląski Henryk Pobożny. Mongolska nawała przetoczyła się przez kraj, do okupacji jednak nie doszło.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski średniowiecze Mongolia Wołyń Litwa historia Europy Moskwa Rosja

"Musimy pamiętać o II wojnie, by nie popełnić znów tych samych błędów". Premier Morawiecki dla mongolskiego portalu

"W czasie agresji na Ukrainę pamięć o II wojnie światowej jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i należy ją pielęgnować, by nie popełniać tych samych błędów" - pisze premier RP Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w czwartek na mongolskim portalu Urug. Przypomina o barbarzyńskiej polityce III Rzeszy wobec Polski, na której terenie hitlerowski reżim dopuścił się najokrutniejszych zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska II wojna światowa Mateusz Morawiecki Mongolia HISTORIA reparacje wojenne ŚWIAT Azja

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA DNA archeologia średniowiecze Konstantynopol Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA