Polskie Radio
Section05

opozycja demokratyczna

Polskie Radio 24 "To, co nas łączyło, to obalić komunizm". Krzysztof Turowski o początkach "Solidarności"

- Jeżeli ktoś uważa, że wówczas, w roku 1980 czy 1981 Solidarność, to był jeden monolit jednakowo myślący, to bardzo przepraszam, ale się grubo myli, bo ja byłem w środku i wiem doskonale, że były, co najmniej dwa spojrzenia i dość znaczące wpływy poszczególnych ówczesnych grup politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Krzysztof Turowski - dziennikarz, publicysta, dyplomata, delegat na Pierwszy Zjazd Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka Paweł Janas Solidarność PRL

TYLKO U NAS KGB tropi ludzi na filmach. "Tak Łukaszenka realizuje plan"

Reżim regularnie wyszukuje twarze uczestników protestów na materiałach filmowych. - To nowość dla Zachodu, ale taka jest potworna rzeczywistość Białorusinów. Gdyby było więcej informacji o Białorusi, autorzy dokumentów o protestach zablurowaliby twarze - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem. Na Białorusi w tych dniach mają miejsce setki zatrzymań, a funkcjonariusze mówią ludziom, że nie zamazano ich twarzy na filmie dokumentalnym z Polski. - Brak wiedzy o Białorusi to przedsionek tragedii, bo brak reakcji na represje, ułatwia Łukaszence osiągnięcie jego celu, wojny u boku Putina - ostrzega działacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka represje

Seria zatrzymań na Białorusi. Mówią o "filmie z Polski"

KGB i milicja reżimu Alaksandra Łukaszenki ruszyły, by zatrzymać setki kolejnych więźniów. Chodzi o udział w protestach sprzed pięciu lat, po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Funkcjonariusze reżimu mówią ludziom, że ich twarze nie zostały zamazane "na filmie dokumentalnym z Polski" - relacjonuje Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka represje

Polskie Radio 24 Janas: knuliśmy przeciwko socjalizmowi nie tylko w Polsce

- Knuliśmy przeciwko socjalizmowi nie tylko w Polsce, ale i w Czechosłowacji (…). Tamtych ścigali, wsadzali do więzień, nasi ścigali, wsadzali do więzień, myśmy się spotykali i knuli przeciwko tamtym i tym. I na dodatek potem się okazało, że bardzo skutecznie knuliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Janas, były opozycjonista, współzałożyciel Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka Paweł Janas Solidarność Czechosłowacja PRL

TYLKO u NAS Kellog u Łukaszenki? "Białoruś szykuje się do wojny"

Wysłannik USA Keith Kellog planuje podróż do Mińska, aby spotkać się z dyktatorem Alaksandrem Łukaszenką - twierdzi Agencja Reutera. Białoruska opozycja przypomina o represjach na Białorusi, sojuszu Mińska z Kremlem i udziale reżimu w wojnie przeciw Ukrainie. - Pominięcie opozycji w procesie komunikacji z reżimem w Mińsku byłoby "zdradliwe" i byłoby błędem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Paweł Łatuszka. Opozycjonista Wiaczesław Siwczyk ostrzega zaś, że Łukaszenka i Putin szykują Białoruś "do wojny".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Kijów atak Białoruś Raport Białoruś Paweł Łatuszka Wiaczesław Siwczyk Aleksander Łukaszenka

36. rocznica wyborów 4 czerwca. Co się wtedy działo z Polskim Radiem

Postanowienia Okrągłego Stołu umożliwiły stronie solidarnościowej zaistnienie na antenie Polskiego Radia. Przed pierwszymi po wojnie częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca słuchacze mogli znów usłyszeć głos ludzi, którzy zostali wyrzuceni z pracy w następstwie wprowadzenia stanu wojennego osiem lat wcześniej. To nie znaczy, że komuniści oddawali eter chętnie i łatwo - audycja "Solidarni" powstawała mimo rzucanych pod nogi zespołu kłód. 
Zobacz więcej na temat:  wybory 1989 okrągły stół Solidarność PRL komunizm

Węgry: szersze uprawnienia policji i nowe przepisy o "ochronie suwerenności"

Węgierska policja będzie mogła wykorzystywać systemy do identyfikacji twarzy w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. Szef tamtejszej policji poluzował przepisy dotyczące używania tego typu narzędzi, umożliwiając ich stosowanie również w sytuacjach, w których dane przestępstwo nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dotychczas technologia mogła być wykorzystywana wyłącznie w przypadku przestępstw, za które groziła kara więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo protest represje

TYLKO U NAS KGB uderza w Białorusinów w Polsce. Znamy nowe szczegóły

KGB szantażuje aktywistów białoruskich na emigracji, w tym w Polsce. Prześladuje też szeregowych uczestników białoruskich manifestacji za granicą - identyfikuje ich, wszczyna sprawy karne, konfiskuje majątki. Po demonstracjach w zeszłym tygodniu służby Łukaszenki podjęły nowe działania - i są także nowe naciski na działaczy. Informuje o tym Paweł Łatuszka, wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Paweł Łatuszka Raport Białoruś Mińsk

KGB wysuwa ręce do Polski. Realizuje nowy plan Łukaszenki

Reżim Łukaszenki grozi Białorusinom za granicą, biorącym udział w manifestacjach prodemokratycznych. Prześladuje ich rodziny, które zostały na Białorusi. Na tak dużą skalę to coś nowego i tego jeszcze nie widzieliśmy. Opozycja ostrzega też, że do państw UE trafiły grupy sabotażowe KGB. To wszystko może oznaczać, że reżim Łukaszenki rozpoczął nową operację przeciw diasporze. W tym kontekście zaginięcie ważnej działaczki opozycji białoruskiej szczególnie niepokoi. Nie wiemy jednak na razie, co dokładnie jej się przydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Paweł Łatuszka Raport Białoruś Mińsk