Polskie Radio
Section05
opozycja

Publicyści o położeniu opozycji przed wyborami samorządowymi

Platforma Obywatelska wycofała poparcie dla Kazimierza Michała Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia. Poinformował o tym szef PO, Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata w ramach Koalicji Obywatelskiej ma wyznaczyć Nowoczesna. O położeniu opozycji przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi dyskutowali w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 Edyta Hołdyńska (Sieci), Jakub Kapiszewski (Dziennik Gazeta Prawna) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  polityka Platforma Obywatelska Nowoczesna opozycja Eliza Olczyk debata

Kazimierz Kik: nie może być demokracji w słabym państwie

- Jeżeli popatrzymy na hasła dzisiaj w Sejmie wysuwane przez posłów opozycji, wzywające do rewolucji, do siłowego obalenia rządu, to zobaczymy, że większość Polaków nie chce zawieruchy, a spokoju i silnego państwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo opozycja Kazimierz Kik Adrian Klarenbach reforma sądownictwa

Debata Dnia: Publicyści o bojkocie ZN przez opozycję

- Nie chodzi o to, by tworzyć sztuczną jedność w momencie, gdy mamy bardzo ostry spór polityczny - powiedział w Debacie Dnia Adam Puchejda z "Kultury Liberalnej". - Sposobów na protest było znacznie więcej - oceniał z kolei Paweł Krulikowski, politolog. Goście Polskiego Radia 24 w ten sposób odnieśli się do bojkotu Zgromadzenia Narodowego przez część opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja Zgromadzenie Narodowe Senat Sejm PiS Nowoczesna Platforma Obywatelska

Borys Budka: idę pokazać solidarność z Sądem Najwyższym

W środę rano przed budynkiem SN zgromadziło się kilkaset osób. Uczestnicy trzymają flagi Polski i UE, tabliczki z napisem "Konstytucja" oraz transparenty m.in. "Łapy precz od Sądu Najwyższego". - Mam nadzieję, że dziś będzie kolejny dzień w historii niezależnego Sądu Najwyższego – mówił w "Sygnałach dnia" Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Borys Budka Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf opozycja POLSKA

Turcja: setki tysięcy osób na wiecu lidera opozycji

Setki tysięcy osób uczestniczyły w jednym z ostatnich wieców wyborczych głównego kandydata opozycji w Turcji. W niedzielę mieszkańcy tego kraju wybiorą nowego prezydenta oraz parlament. Faworytem głosowania jest obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan, jednak nie może on być jeszcze pewny zwycięstwa. Opozycja zwiera bowiem szyki, a jej główny kandydat Muharrem Ince jest pierwszym od lat politykiem, który może zagrozić Erdoganowi.
Zobacz więcej na temat:  Turcja opozycja wybory ŚWIAT Recep Tayyip Erdogan

"Celem KE jest doprowadzenie do upadku rządu PiS"

– Strategicznym celem Komisji Europejskiej jest doprowadzenie do upadku rządu Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w Debacie Poranka Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika. W środę unijni komisarze po raz kolejny będą rozmawiali o sytuacji w Polsce, m.in. o reformie sądownictwa. W Polskim Radiu 24 również komentarz Andrzeja Rafała Potockiego z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska PiS opozycja reforma sądownictwa Sąd Najwyższy