Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz e-papierosy e-papieros zdrowie papierosy Bartosz Bielecki

Rondo Dmowskiego, rondo de Gaulle'a i rondo Wiatraczna odchodzą do przeszłości?

W stolicy mają zniknąć trzy ronda: rondo Dmowskiego (przy Rotundzie i stacji metra Centrum), rondo de Gaulle'a (z palmą przy Muzeum Narodowym), a także rondo Wiatraczna, główny węzeł przesiadkowy Pragi Południe. Pretekstem tej drogowej rewolucji jest planowana przebudowa linii średnicowej oraz budowa trzeciej linii metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Warszawa ruch drogowy

Tygiel kulturowy, rarytasy bieszczadzkiej kuchni i magia gór - Trójka w Ustrzykach Dolnych [SPRAWDŹ]

Dla wielu Bieszczady nie kojarzą się z trenowaniem sportów zimowych na poziomie zawodowym. Region Ustrzyk Dolnych oferuje jednak znakomite trasy dla miłośników białego szaleństwa. Do tego ogrom kulturalnych i kulinarnych rarytasów, o których rozmawialiśmy w audycji "Zapraszamy na weekend".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Ustrzyki Dolne góry Bieszczady Z głową w górach

Ekologia. System kaucyjny na kubki do kawy na wynos. To się opłaca przyrodzie

W Polsce po wielu perypetiach i z wielkim trudem przymierzamy się właśnie do systemu kaucyjnego na plastikowe butelki typu PET. Tymczasem świat ekologii i recyklingu jest już na zupełnie innym etapie: np. w duńskim mieście Aarhus uruchomiono system kaucji za kubki do kawy wielokrotnego użytku. I to dopiero początek, gdyż docelowo ma on obejmować także inne typy opakowań na wynos. Zresztą ekologiczne przemiany obejmują całą Europę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kawa recykling ekologia Dania Paweł Turski Radosław Nałęcz Piotr Firan Trójka

Gry mobline - sposób na relaks i dodatkowe obciążenie dla mózgu

W wolnej chwili często sięgamy po smartfon, aby spędzić czas przy ulubionej grze. Polegające na wykonywaniu prostych czynności produkcje mogą pomóc w relaksie. Badania wskazują jednak, że "odmóżdżacze" nie wietrzą, a dodatkowo dociążają nasz umysł. Dlatego ważne jest, by zadbać o swoją cyfrową higienę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski gry gry wideo smartfony umysł

Zmiany klimatyczne a motoryzacja. Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie nowych przepisów?

Większa domieszka bioetanolu w benzynie, strefy czystego transportu, odchodzenie od silników diesla starego typu, podatek klimatyczny - to niektóre ze zmian, jakie czekają kierowców w najbliższych latach. Ich powód - zmiany klimatyczne. Czy polski transport osobisty jest jednak gotowy na zapowiadaną rewolucję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka motoryzacja ekologia samochody klimat Piotr Firan Radosław Nałęcz

Czy Kopciuszek mogła by zostać kobietą sukcesu? Jak wyjść poza ramy tradycyjnego nauczania

Tradycyjne sposoby nauczania odchodzą do lamusa: gwałtownie zmieniający się świat wokół, nowe technologie zmieniające sposób patrzenia i odbierania rzeczywistości sprawiają, że uczniowie potrzebują nowego podejścia do tradycyjnych tematów. Np. odpytywanie z lektur nie zainteresuje już młodych ludzi. Czy i jak zmienia się szkoła i nauczanie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja szkoła młodzież NAUKA dzieci wychowanie Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Przyszłość rynku pracy. Proponowane zmiany i największe wyzwania

Według zapowiedzi ekspertów w tym roku szykują się duże zwolnienia. Problem dotyczy zarówno światowych gigantów, jak i rynku polskiego. Są jednak kompetencje, których rozwijanie wzmocni naszą pozycję w firmie. Liczą się nie tylko umiejętności twarde, ale także zaangażowanie, empatia, ale i wspólnotowość. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz praca zwolnienia rynek pracy Mateusz Żydek Olga Kozierowska

Iloraz inteligencji. Czy wysokie IQ jest wyznacznikiem geniuszu?

Pewien Brytyjczyk niedługo po swoich 12 urodzinach zmierzył swój iloraz inteligencji. Pomiar wykazał u niego IQ na poziomie 162 punktów, co zapewniło mu miejsce w Mensie - organizacji zrzeszającej osoby o najwyższym wyniku w teście. Czy pomiar IQ ma jednak w ogóle sens? I czy można wytrenować swoją inteligencję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski inteligencja psychologia