Polskie Radio
Section05

podróże

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus?

- Wchodzimy w związki, z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i deficytami. Czasem zdarza się jednak, że zanim dobrze się poznamy to już się rozstajemy - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", w której opowiadał o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz o tym w jaki sposób znaleźć wspólne pasje i zainteresowania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja mężczyzna psychologia kobieta

"Te elementy ratują życie". W Polskim Radiu Dzieciom Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

Badania pokazują, że osoba poruszająca się po drodze w ciemnym ubraniu bez odblasków jest widoczna dla kierowcy z odległości około 20-30 metrów. Natomiast osoba z elementami odblaskowymi jest zauważalna już z odległości 150-300 metrów. Taka różnica daje kierowcy znacznie więcej czasu na reakcję, co może zapobiec tragedii. O znaczeniu odblasków mówił w Polskim Radiu Dzieciom gość: Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja odblaski policja bezpieczeństwo

Czy są nam potrzebne "Strefy wolne od dzieci"? To grupa dość łatwa do zaatakowania.

Zdaniem Agnieszki Krzyżak-Pitury - fundatorki, założycielki i prezeski zarządu Fundacji Rodzic w Mieście "Strefy od dzieci" są tematem rozczarowującym z perspektywy tego co my jako rodzice chcemy przekazać dzieciom. - Jeżeli pokażemy im, że one są gorsze, można je źle traktować i są niemile widziane, to jacy dorośli z nich wyrosną? - zastanawiała się gość Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja bezpieczeństwo dorosły

Podróże Czejarka. Lewitujący jasnowidz, szkielet w loszku oraz szczęka wieloryba. Dolny Śląsk jest piękny i potrzebuje naszej pomocy! Odcinek specjalny nr 2

Dziś druga porcja sekretów Dolnego Śląska, który teraz, po powodzi, bardzo potrzebuje naszej pomocy. Jak? Szczegóły w podcaście. Zapraszam na wycieczkę z niesamowitymi historiami w tle. Lewitujący jasnowidz, który przepowiedział własną śmierć, ale gdy nadszedł ten dzień, to... Szkielet księżniczki w zamkowym loszku, bo młoda nie chciała się związać z trochę starszym narzeczonym (wskazanym przez tatę), oraz szczęki wieloryba w parku, setki kilometrów od morza. Do tego słynna nalewka, cesarski pokój w zamku, tajne przejścia, odwiert do środka Ziemi oraz duch, który łka w tranzystorze. Plus nagroda z minionego tygodnia, czyli szwajcarski zegarek, wydra "Lata z Radiem" i pakiet moich książek już mają nowego właściciela. Dziękuję! Podcast Podróże Czejarka nr 717, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

"Siła Marzeń" Miłki Raulin

- Siła marzeń to coś, co mnie napędza, ale stoi za nią także układanie ich w plan, a wtedy stają się projektem. Projekty mają zaś to do siebie, że trzeba je zrealizować i są wykonalne. Wtedy to już nie są marzenia - powiedziała Miłka Roulin, która w "Strefie rodzica" opowiedziała o początkach organizacji Festiwalu "Siła marzeń" oraz o tym co napędza ją do działania i pomagania innym. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja podróże zagraniczne

Wspaniała przyroda i trudna historia. "Świat według Ludwiki" o Mozambiku

Tym razem Ludwika Włodek gościła Izę Klementowską, reporterkę, autorkę między innymi książki "Szkielet białego słonia" o Mozambiku. To tańszy, biedniejszy i nie tak popularny wśród turystów kraj jak sąsiednie RPA, ale kryjący wspaniałą przyrodę i trudną historię, a mimo to jest bezpieczny, podróżuje się po nim stosunkowo łatwo i na pewno ciekawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ludwika Włodek turystyka Mozambik Afryka

Wzgórze Tumskie, art déco i śpiew buddyjskich mnichów. "Jedyne Takie Miejsce" w Płocku

Wzgórze Tumskie to miejsce, w którym swój początek ma bogata historia Płocka. Na tym wysokim wzgórzu powstał pierwszy gród obronny nowo kształtującego się ośrodka miejskiego. Tu wznoszono budowle służące kolejnym władcom oraz wytyczano place i uliczki, zapraszające nas dzisiaj do arcyciekawego spaceru w czasie. Z 53-metrowej skarpy rozciąga się malowniczy widok, m.in. na szeroko rozlane wody Wisły. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Płock turystyka Mazowsze historia Polski

Podróże Czejarka. Święta z gromadką dzieci, tajemnicza trzecia noga oraz słynna zapora. Dolny Śląsk jest piękny i potrzebuje naszej pomocy! Odcinek specjalny nr 1

To jedne z najbardziej zagadkowych i tajemniczych miejsc w Polsce! Czas na sekrety Dolnego Śląska, który teraz, po powodzi, bardzo potrzebuje naszej pomocy. Jak? Właśnie o tym opowiadam. Będzie historia znanej świętej z gromadką dzieci, tajemnicza trzecia noga, sekret zielonej szaty oraz zagadka pary trzymającej się za... lewe ręce. Do tego słynna rekordowa kamienna zapora w Pilchowicach, o którą teraz było tyle zamieszania. Co przy okazji pokazuje, że warto zawsze sprawdzać informacje. Wleń, Siedlęcin, Kłodzko oraz Bardo z świętą figurką sprzed dosłownie tysiąca lat. Plus akcja pomocy dla szkoły we Wleniu, jedynej szkoły w gminie, mocno doświadczonej przez powódź. Kto chce szwajcarski zegarek?! Za tydzień drugi odcinek specjalny. Podcast Podróże Czejarka nr 717, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

"Earth 2.0. Był sobie człowiek" - niezwykły koncert w Spodku. Na scenie gwiazdy

"Earth 2.0. Był sobie człowiek" to koncert organizowany pod kierownictwem Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza. Odbędzie się w ramach Konferencji Klimatycznej PRECOP w Katowicach. - W kontekście powodzi ten projekt nabiera innego znaczenia - mówi duet Damięcka & Łukasiewicz. - To co się dzieje także pokazuje, że musimy patrzeć na zmiany klimatu szerzej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka koncert Katowice Matylda Damięcka Radek Łukasiewicz Maria Peszek Krzysztof Zalewski Natalia Przybysz AbradAb Justyna Święs Błażej Król