Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Rząd zajmie się projektem ustawy o degradacji generałów

W czwartek, 1 marca, na posiedzeniu rządu ma być procedowany projekt ustawy o degradacji PRL-owskich generałów, m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. O dekomunizacji w Polsce rozmawiali w Debacie Poranka publicysta Iwo Bender, Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika) i Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL dekomunizacja Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak

"To polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie"

- Wizyta polskiej delegacji w Izraelu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu możemy wypracować pole do rozmowy. Natomiast zmiana ustawy to kompetencja polskiego parlamentu i to polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie. Na tym etapie najważniejsze są rozmowy – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Żołnierze Wyklęci Izrael Holokaust II wojna światowa

Afera Amber Gold. "Pytanie - kto pociągał za sznurki?"

- Z przesłuchań przed komisją ds. Amber Gold wyłania się ewidentny układ przestępczy, w który zaangażowani byli najważniejsi urzędnicy w państwie, służby specjalne, prokuratura, urzędy skarbowe. Podstawowe pytanie jest takie, kto pociągał za sznurki – powiedział w audycji Północ Południe Wojciech Biedroń z Tygodnika Sieci. We wtorek komisja przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Wojciech Biedroń przestępczość komisja śledcza Sejm ABW Michał Tusk Marcin P.

Co z Brexitem? "Premier May jest między młotem a kowadłem"

W najbliższy piątek premier Theresa May ma wygłosić przemówienie, w którym przedstawi wyczekiwane od dawna stanowisko rządu co do drugiej fazy negocjacji z Unią w sprawie Brexitu. O tym, czego można spodziewać się po przemówieniu, mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May gospodarka wielkiej brytanii

Polska delegacja rządowa uda się w czwartek do Izraela

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra SZ Bartosza Cichockiego uda się w czwartek do Izraela w celu podjęcia dialogu ze swoimi odpowiednikami. Rozmawiali o tym w Debacie Dnia Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Jacek Karnowski (Tygodnik Sieci). Gościem Polskiego Radia 24 był także Piotr Zaremba (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jacek Karnowski Holokaust IPN II wojna światowa historia Polski

"Był parasol ochronny nad piramidą finansową Amber Gold"

„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Sejm komisja śledcza Jarosław Krajewski ABW

"Nie piszemy historii na nowo, chcemy tylko bronić prawdy"

„Nie można mówić, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście - to jest nieprawda; w żaden zinstytucjonalizowany sposób polskie państwo nie brało w nim udziału” - powiedział we wtorek w Krakowie Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Prezydent ocenił, że niektóre elementy historii, w tym przykłady szmalcowników wśród Polaków, są „bolesne”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Kraków Holokaust historia Polski II wojna światowa prezydent Żydzi IPN

Silne mrozy w Polsce. Ekspert o zagrożeniach

W ciągu minionej doby kolejne pięć osób zmarło z powodu wychłodzenia - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Łącznie od 1 listopada ubiegłego roku z powodu wychłodzenia zmarły 53 osoby. W Polskim Radiu 24 o zagrożeniach związanych z ujemnymi temperaturami mówił st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pogoda mróz straż pożarna Paweł Frątczak

Plany rządu na zmiany w systemie emerytalnym

„Rząd przymierza się ponownie do wprowadzenia jednolitej daniny i nałożenia składek na wszystkie przychody Polaków” – informuje we wtorek „Rzeczpospolita”. Wszystko po to, by ratować system emerytalny. Więcej mogą zapłacić nie tylko samozatrudnieni, ale też pracujący na umowach-zleceniach czy dorabiający w kilku miejscach. O planach rządu na zmiany w systemie emerytalnym mówili w audycji Rządy Pieniądza dr Aleksander Łaszek (FOR), Roman Ziruk, (Ebury Polska) i Tomasz Kaczor (prevision.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS finanse starość

Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki projekt ustawy w speckomisji

Sejmowa komisja finansów skierowała prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu dla posiadaczy kredytów walutowych do nadzwyczajnej podkomisji, która od początku 2017 roku zajmuje się projektami dotyczącymi frankowiczów. O ustawie ws. frankowiczów mówił w audycji Północ-Południe nowy przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 frank szwajcarski kredyty walutowe Tadeusz Cymański KNF Andrzej Duda Sejm

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Pjogczang 2018. "Każdy inny medal byłby dużą niespodzianką"

Złoto Kamila Stocha na dużej skoczni i brąz drużyny skoczków to jedyne medale dla Polski podczas zakończonych w niedzielę Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 20. miejsce. Występ polskich sportowców na igrzyskach w Pjongczangu podsumował w audycji Magazyn Sportowy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i redaktor „Rzeczpospolitej” Janusz Pindera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PjongCzang 2018

Urubko opuszcza wyprawę na K2. To może skonsolidować zespół?

We wtorek rano Denis Urubko opuści bazę pod K2. Po nieudanej próbie samotnego ataku na szczyt, himalaista zrezygnował z udziału w narodowej wyprawie. W sobotę rosyjski himalaista z polskim obywatelstwem bez wiedzy uczestników i kierownika narodowej wyprawy na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, samotnie ruszył z bazy w stronę szczytu. Przerwał jednak atak i wrócił do bazy. O decyzji Urubki i dalszych szansach polskiej wyprawy na K2 na zdobycie szczytu mówiła w Polskim Radiu 24 himalaistka Anna Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Himalaje Denis Urubko Anna Czerwińska