Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Reprywatyzacja: decyzja ws. Łochowskiej 38 nieważna

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie. Po budynek zgłosił się kurator reprezentujący Józefa Pawlaka – jednego z współwłaścicieli, który zmarł w 1949 roku. Ostatecznie nie doszło do wydania nieruchomości. W Polskim Radiu 24 komentarz Jana Śpiewaka (Wolne Miasto Warszawa) i Jana Popławskiego (Miasto Jest Nasze).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Warszawa Patryk Jaki

Racja stanu wartością największą. Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na Stadionie Narodowym w Warszawie dziś (poniedziałek) wręczona zostanie Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co roku laureata wybiera kapituła złożona z członków Ruchu Społecznego jego imienia. W uroczystości udział wezmą prezydent, premier oraz prezes PiS. O wydarzeniu mówili na naszej antenie Janusz Śniadek, były szef "Solidarności" i poseł PiS, a także prof. Włodzimierz Bernacki, wiceprzewodniczący Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Krzysztof Szwagrzyk

"Polska powinna walczyć o to, by KE się nie skompromitowała"

- Polsce powinno zależeć na tym, by Komisja Europejska się nie skompromitowała. Przegrany partner jest partnerem groźnym. Ktoś, kto odchodzi od stołu negocjacyjnego, od stołu konfrontacji sfrustrowany - będzie szukał rewanżu – powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog, były dyplomata dr Ryszard Żółtaniecki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska – Komisja Europejska dotyczącego praworządności i reformy sądownictwa w naszym kraju.  
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Żółtaniecki

Spór Polska – KE. Zbigniew Ziobro zapowiada gotowość do zmian

O złożonych w Sejmie projektach PiS w sprawie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym, rozmawiali w Debacie Poranka Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Grzegorz Łaguna (Superstacja). Gościem Polskiego Radia 24 był także prawnik mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Komisja Europejska reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

"Należy bardzo szybko dokonać depopulacji dzików"

- Należy bardzo szybko dokonać depopulacji dzików i zastrzelić wszystkie dziki w Polsce – powiedział w audycji 24 Pytania Jarosław Sachajko, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Kukiz’15. Odniósł się w ten sposób do walki z afrykańskim pomorem świń, któremu zostanie poświęcone poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli państw unijnych oraz Rosji, Ukrainy i Białorusi w Kancelarii Premiera.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska afrykański pomór świń rolnictwo Kukiz'15

Zamach na Siergieja Skripala. Będzie wspólna odpowiedź UE?

– Uznaliśmy bezsprzecznie, że za atak na Siergieja Skripala odpowiada Rosja. Jest wysoce prawdopodobne, że w poniedziałek, wspólnie z kilkoma, a może nawet kilkunastoma państwami Unii Europejskiej, odpowiemy zdecydowanie na atak – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W audycji „Północ-Południe” do zapowiedzi szefa polskiego rządu odniósł się dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Wielka Brytania Unia Europejska Rosja Mateusz Morawiecki

Władysław Grabski i Łowicz. Jak odzyskiwano niepodległość

7 lipca 1874 roku w Borowie koło Łowicza przyszedł na świat Władysław Grabski, polski polityk narodowej demokracji, ekonomista, historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczpospolitej. O historii rodziny Grabskich, a także o formacji ideowej rodzeństwa - Zofii, Władysława i Stanisława i różnorodnych formach ich zaangażowania patriotycznego, ale także o drodze Łomży do niepodległości opowiadali w audycji Słowem Niepodległa historyk, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dr Tadeusz Żaczek z Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Zdzisław Kryściak z Koła Przewodników PTTK oddział w Łowiczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Słowem Niepodległa historia Polski Łowicz Władysław Grabski niepodległość odzyskanie niepodległości

Kamil Stoch: chciałbym zapamiętać cały ten sezon

– W dalszym ciągu będę udoskonalał swój system, który pozwoli mi na pozostanie w światowej czołówce – powiedział w "Magazynie Sportowym" Kamil Stoch, który niedzielnym triumfem w konkursie indywidualnym rozegranym w słoweńskiej Planicy zakończył sezon 2017/2018. Polak zdominował rywalizację i nie pozostawił złudzeń, który skoczek był największym wygranym. W rozmowie z Maciejem Nowakiem opowiedział o największych wyzwaniach i momentach, które przyniosły mu najwięcej radości.
Zobacz więcej na temat: 

Planica: bezkonkurencyjny Stoch, Horngacher zostaje z kadrą

Kamil Stoch wygrał ostatni w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w słoweńskiej Planicy. To dziewiąte w sezonie i 31. w karierze zwycięstwo Polaka, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w końcowej klasyfikacji cyklu. Sukces Polaka komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Niziński z Redakcji Sportowej Polskiego Radia, Łukasz Jachimiak (Sport.pl) i Michał Chmielewski z Przeglądu Sportowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Stereotyp Polaka w Stanach Zjednoczonych

„Ograniczony, brutalny, antysemicki” – to amerykański stereotyp Polaka. O skłonności Amerykanów do postrzegania Polaków z perspektywy polish jokes, czyli żartów o Polakach, napisała w swojej książce Danusha V. Goska. O amerykańskim antypolonizmie i szokującej lekturze, która uzmysławia, jak wiele jest do zrobienia, by przełamać pewne stereotypy, mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Polacy za granicą Artur Wróblewski

Młodzi Polacy najbardziej religijni na tle krajów UE

Jak wynika z badań, prowadzącym - jeśli chodzi o katolickość i religijność wśród młodych ludzi na tle krajów UE - jest Polska. Dotyczy to deklaracji katolickiej i chodzenia do kościoła. Rozmawiali o tym goście Młodej Audycji Politycznej - Michał Sawicki (Klub Młodych Kukiz’15), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Daniel Jensen (Młodzi Nowocześni N) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki religia katolicyzm

"Nieprzewidywalność jest wpisana w ten reżim"

 - W Rosji coraz więcej zasobów jest kierowanych w kierunku militarnym. Priorytetem nie jest rozwój, innowacje czy edukacja, ale modernizacja armii i zwiększanie zasobów na tym polu. A jak w coś się inwestuje to można się do tego zasobu odwołać. Prawdopodobieństwo niestety rośnie – powiedziała w audycji 7 Dni Wschód była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. O Rosji po wyborach prezydenckich mówiła także politolog Olga Lawrinenko z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej znika po 67 latach

W Legnicy zdemontowano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument powstał w 1951 roku, przedstawiał żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę. Jego rozbiórkę zarządzono na mocy ustawy dekomunizacyjnej. O efektach jej działania mówił w magazynie "Północ-Południe" Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona dekomunizacja pomniki

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi