Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Debata Dnia: Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej

– Nie przedstawiliśmy propozycji reformy Unii Europejskiej, która wywołałaby szeroką debatę. W kontekście ostatniego szczytu w Brukseli mówimy głównie o stosunku polskich władz do Donalda Tuska – komentował w Debacie Dnia Michał Wróblewski z "Faktu". W Polskim Radiu 24 o sporze na linii rząd-szef Rady Europejskiej mówił również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Bruksela Unia Europejska Donald Tusk

"Tusk powinien był wiedzieć o współpracy SKW z FSB"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie chce przesłuchać w charakterze świadka szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy z rosyjską FSB bez wymaganej zgody ówczesnego premiera, czyli właśnie Donalda Tuska. W Polskim Radiu 24 komentarz płka Piotra Wrońskiego, byłego oficera wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB terroryzm

Finansowe zachęty do nieprzechodzenia na emeryturę

Jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu", bonusem 10 000 +, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" tego dnia poinformował o takim dodatku.  O takim rozwiązaniu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura praca wiek emerytalny w Polsce Sylwia Zadrożna

Artur Mas ukarany za plebiscyt niepodległościowy w Katalonii

Były przywódca Katalonii Artur Mas został skazany przez Najwyższy Sąd Katalonii na dwa lata pozbawienia pełnienia funkcji publicznych oraz 36,5 tysiąca euro grzywny. Kara została wymierzona za zorganizowanie w 2014 roku plebiscytu niepodległościowego. Mas zapowiedział, że nie tyko odwoła się od wyroku do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, ale też zaskarży go do Trybunału w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia plebiscyt niepodległość Ewa Wysocka

"Unia Europejska bez Polski będzie ułomna"

– Zapewniam, że jesteśmy eurorealistami, widzimy mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jan Mosiński, poseł PiS. Gość odniósł się do spekulacji, które pojawiły się po ostatnim szczycie Wspólnoty w Brukseli. Zgodnie z nimi rząd PiS miałby chcieć Polexitu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Unia Europejska Piotr Wąż Beata Szydło Donald Tusk Rada Europejska POLSKA

„Zarzuty wobec Tuska mogą mieć charakter polityczny”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wezwała na przesłuchanie Donalda Tuska. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody premiera, którym był obecny szef Rady Europejskiej. – Niedawne glosowanie na przewodniczącego i ta dziwna, skutkująca spadkiem zaufania w Unii akcja PiS, plus wezwanie do prokuratury, układa się w paskudny obrazek – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Nowoczesna Paweł Rabiej Donald Tusk prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB PiS

Paweł Biedziak o instytucji świadka koronnego: dała efekty

W 1997 roku w polskim prawodawstwie pojawiła się instytucja świadka koronnego. Jej celem jest ujawnienie wszelkich przestępstw łapówkarskich lub popełnionych m.in. w zorganizowanej grupie przestępczej. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które ujawnił. – Ponad 1200 osób skazanych prawomocnie wskazuje, że to skuteczna instytucja – mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja sądownictwo prawo Paweł Biedziak Mafia przestępczość Marek Papała

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot konstytucja II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański Józef Piłsudski

Ukraina: swastyka i "śmierć Lachom" na polskich grobach

W ostatnich dniach w Podkamieniu na Ukrainie doszło do profanacji pomnika Polaków pomordowanych przez UPA. Wandale sprofanowali również lwowski pomnik polskich profesorów zamordowanych przez hitlerowców. W obu miejscach pojawił się napis "Śmierć Lachom". W Podkamieniu na krzyżu namalowano także swastykę. To już kolejne po Hucie Pieniackiej i Bykowni incydenty tego rodzaju. Władze ukraińskie wskazują na działania rosyjskich służb. O dewastacjach mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Ukraina UPA Rosja Wołyń

"PiS szuka dowodów na to, że Tusk złamał prawo"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyznaczy kolejny termin przesłuchania Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej nie stawi się w środę w stołecznej prokuraturze ze względu na pełnioną funkcję. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy ze służbą obecnego państwa bez wymaganej zgody premiera, którym był Donald Tusk. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Piotr Gabryel (z-ca redaktora naczelnego Do Rzeczy) i Andrzej Gajcy (portal Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Służba Kontrwywiadu Wojskowego Donald Tusk prokuratura

Współpraca SKW i FSB. Czy była decyzja polityczna?

Umowę o współpracy pomiędzy SKW i FSB zawarto w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej. Dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. W związku ze współpracą Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskim FSB jako świadek został wezwany przez prokuraturę były premier Donald Tusk. Mówił o tym w programie Gorący Temat ekspert ds. bezpieczeństwa dr Krzysztof Liedel.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donald Tusk FSB służby specjalne Służba Kontrwywiadu Wojskowego

Nocne starcia w Amsterdamie. "Zachowajcie zimne głowy"

Niespokojna noc w Amsterdamie. Doszło tam do starć między Turkami mieszkającymi w Holandii a policją. Służby użyły m.in. armatek wodnych. Grupy Turków protestowały przeciwko ostatnim decyzjom rządu Marka Ruutego. Ten w sobotę zdecydował, że dwóch tureckich ministrów musiało zrezygnować z udziału w politycznym wiecu poparcia tureckiego prezydenta na terenie Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Holandia Turcja Tomasz Majka Amsterdam