Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Nowe pomysły rządu na reformę emerytalną

Zmieniła się koncepcja zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych zapowiedzi pieniądze z OFE nie trafią na indywidualne konta emerytalne, ale na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, a Polski Fundusz Rozwoju nie będzie zarządzał pracowniczymi programami kapitałowymi. O planach reformy emerytalnej dyskutowali w Pulsie Gospodarki były wiceminister finansów Cezary Mech, Krzysztof Mroczkowski (Nowy Obywatel) i Bartosz Sawicki (Dom TMS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ekonomia Błażej Prośniewski OFE reforma ofe

"Islam to już ponad 20 mln muzułmanów w Europie Zach."

- Nagle okazuje się, że Holandia społecznie graniczy z Turcją, a mniejszość turecka w Holandii zachowuje się przede wszystkim jak obywatele tureccy, którzy żądają możliwości realizowania swojej polityki tureckiej na terenie Holandii. To pokazuje dramatyczną sytuację, w którą zabrnęła Europa Zachodnia – powiedział w programie 24 Pytania europoseł Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Gość odniósł się w ten sposób do konfliktu na linii Turcja – Holandia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Marek Jurek Holandia Turcja imigranci w Europie islam Unia Europejska PiS Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski ŚWIAT

"Turcja odbudowuje wpływy po dawnym Imperium Osmańskim"

Wydalenie tureckiej minister oraz wcześniejsza odmowa udzielenia zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu na pokładzie z tureckim ministrem spraw zagranicznych spowodowała bezprecedensowy kryzys w stosunkach turecko-holenderskich. O napięciach na linii Ankara-Amsterdam mówili w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon (turkolog, tłumacz j. tureckiego), Monika Gabriela Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i dr Przemysław Biskup (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Holandia Turcja imigracja

Prof. Ryszard Legutko: ws. Tuska zawiedli wszyscy sojusznicy

– Zdumiewa mnie w komentarzach, że rząd polski popełnił straszną gafę, zmarginalizował się i zrobił rzecz, za którą może zostać ukarany. Odkąd wystawianie swojego kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej jest przestępstwem i rzeczą kompromitująca? To pokazuje, jaki osiągnęliśmy poziom patologizacji w Unii Europejskiej – mówił w audycji Dwóch na Jednego prof. Ryszard Legutko, europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Ryszard Legutko Jerzy Jachowicz Rada Europejska Jacek Saryusz-Wolski POLSKA

"Reelekcja Tuska pomoże opozycji odbić się od dna"

- To największa wizerunkowa porażka rządu Beaty Szydło od czasu czarnego marszu. Wyraźnie widać, że Jarosław Kaczyński przegrał, chociaż przez ostatnie dwa lata ogrywał wszystkich – tak ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej komentował w audycji Wydarzenia Tygodnia Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna). Gościem programu był także Paweł Ozdoba (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Węgry Viktor Orban Parlament Europejski Platforma Obywatelska Rada Europejska Jacek Saryusz-Wolski

Syn esesmana oddaje obrazy i apeluje: zróbcie tak jak ja

W ostatnich dniach do Polski powróciły trzy dzieła zrabowane w czasie II wojny światowej. Na ich zwrot zdecydował się Horst Wächter. Jego ojciec – wysokiej rangi esesman – Otto, był m.in. gubernatorem dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był prof. Paweł Czubik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki II wojna światowa

Echa szczytu Unii Europejskiej w Brukseli

Wnioski płynące z unijnego szczytu w Brukseli i wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, a także ciąg dalszy sporu wokół reformy edukacji. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reforma szkolnictwa edukacja Solidarność Donald Tusk Rada Europejska Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska

"Katastrofę Fukushimy mogliśmy śledzić niemal na bieżąco"

Skażona woda, żywność i powietrze, a także ewakuacja 160 tys. osób. Oto jedne ze skutków katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima I. 11 marca obchodzimy 6. rocznicę tego wydarzenia. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o szansach i zagrożeniach płynących z energii jądrowej oraz o tym, na ile nasz kraj jest gotowy na przyjęcie atomu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Japonia Fukushima trzęsienie ziemi tsunami w Japonii Żarnowiec energia atomowa