Polskie Radio
Section05

pr24

Ekspert ds. wizerunku: przyszedł czas na polski etnocentryzm

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział w radiowej Jedynce, że bilans sporu o ustawę o IPN jest dla Polski pozytywny, bowiem nasz kraj zaczął budować prawdziwą politykę historyczną. "Państwo jak każda firma musi dbać o swój wizerunek" - dodał. O budowaniu przez Polskę wizerunku mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Lazar, ekspert ds. komunikacji i Public Relations.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust

"Córki dancingu" w dystrybucji w Japonii. Skuteczna promocja polskiego kina za granicą

10 lutego 2018 roku na ekrany kin w Japonii wejdzie debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”. O tym co robić aby polskie filmy trafiały do kin na świecie mówiła w audycji Trendy Kultury agentka sprzedaży Justyna Koronkiewicz, która doprowadziła do sprzedaży tego filmu do Japonii, a wcześniej do Tajwanu i Tajlandii. Dyskutowali też reżyserka "Córek Dancingu" Agnieszka Smoczyńska, agentka filmowa Małgorzata Janczak (film "Demon") i dziennikarz Remigiusz Kadelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Joanna Sławińska kino Remigiusz Kadelski Agnieszka Smoczyńska

"Decyzja prezydenta daje przestrzeń do wyjścia z impasu"

„Skierowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania ws. nowelizacji ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego widzimy jako drzwi, z których można zacząć jakiś dialog” - powiedziała w środę ambasador Izraela Anna Azari. O decyzji prezydenta mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda IPN Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Trybunał Konstytucyjny

Leszek Miller: prezydent musiał podpisać ustawę o IPN

 - Jeśli chodziło o to, by penalizować tych, którzy używają sformułowań "polskie obozy śmierci" czy "polskie obozy koncentracyjne" to trzeba było takie wyrażenia wprowadzić do ustawy. Ustawa o IPN nie wzbudziłaby burzy, gdyby przepisy były precyzyjne – powiedział w audycji 24 Pytania były premier, były szef SLD Leszek Miller. Skomentował także odwołanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Miller SLD Parlament Europejski Izrael Ryszard Czarnecki IPN

Czarnecki odwołany. „To nie był dobry dzień dla demokracji”

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Powodem były jego słowa o  europosłance z Platrofmy Obywatelskiej Róży Thun. 447 europosłów głosowało za odwołaniem Ryszarda Czarneckiego, 196 - było przeciw, 30 - wstrzymało się od głosu. O odwołaniu Ryszarda Czarneckiego mówił w audycji Północ-Południe prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Europarlament Parlament Europejski Róża Thun

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne

Francja: Trudna misja Macrona na Korsyce

Emmanuel Macron przez dwa dni przebywał na Korsyce. Ta wizyta to bardzo delikatna misja prezydenta Francji, ze względu na rosnące tam frakcje separatystyczne. W sobotę tysiące mieszkańców Korsyki uczestniczyło w demonstracji w stolicy, Ajaccio. Nacjonaliści, którzy byli organizatorami sobotniego protestu, domagają się statusu autonomicznego dla wyspy. O korsykańskim separatyzmie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Korsyka Paryż

Kulisy przejmowania BOR po latach rządów Platformy

- Okres 8 lat rządów PO-PSL obnażył wady mechanizmów realizacji zadań Biura Ochrony Państwa. Te zaniechania były ogromne, dotyczyły logistyki, braku finansowych i zadaniowych. BOR nie posiadało instrumentów do prawidłowego i skutecznego realizacji zadań. W audycie z grudnia 2015 roku wykazano nieprawidłowości – ten raport przysłużył się też do powołania nowej służby, czyli Służby Ochrony Państwa – mówił w audycji Kulisy Spraw gen. Andrzej Pawlikowski, były szef BOR i jeden z twórców SOP.
Zobacz więcej na temat:  BOR Służba Ochrony Państwa Biuro Ochrony Rządu Piotr Nisztor Kulisy Spraw Platforma Obywatelska

Wspominamy Sebastiana Rybarczyka. „Wyjątkowa strata”

- Sebastian Rybarczyk był człowiekiem nieprzeciętnym. Był dla mnie przede wszystkim przyjacielem i świetnym kompanem do rozmów nt. historii tajnych służb, na temat których miał ogromna wiedzę - tak Sebastiana Rybarczyka wspominał w audycji W Gruncie Rzeczy prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Rybarczyk IPN Andrzej Duda służby specjalne Żydzi Sławomir Cenckiewicz

Nowy trener reprezentacji siatkarzy "skazany na sukces"

Belg Vital Heynen objął stanowisko selekcjonera biało-czerwonych. 48-letni szkoleniowiec zajął miejsce Włocha Ferdinando De Giorgiego, który został zwolniony we wrześniu. Jego kontrakt ma obowiązywać do igrzysk w Tokio w 2020 roku. O nowym szkoleniowcu reprezentacji siatkarzy mówił w audycji Magazyn Sportowy Witold Roman, były reprezentant Polski i olimpijczyk z Atlanty.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka reprezentacja Polski

Ryszard Zieliński – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistowskich Niemiec Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom – jest ich 6620, czyli 25 proc. odznaczonych medalem Sprawiedliwego. Swoje świadectwo w Polskim Radiu 24 dał Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael Holokaust Świadkowie Holokaustu

"Brak podstaw do dalszego przetrzymywania wraku Tu-154"

Szef MSZ Jacek Czaputowicz na środowym spotkaniu z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem oświadczył, że nie widzi podstaw do dalszego przetrzymywania przez stronę rosyjską wraku samolotu rządowego, który rozbił się pod Smoleńskiem i oczekuje jego zwrotu - poinformował resort dyplomacji. O sprawie mówili w audycji Debata Dnia Karol Gac (portal DoRzeczy.pl) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Rosja Lech Kaczyński Jacek Czaputowicz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych katastrofa w Smoleńsku Mikołaj Wójcik Karol Gac

„Ustawa o IPN nie jest wymierzona w naród ukraiński"

- Warto pochylić się nad nowelizacją ustawy o IPN i poprawić błędy. Nie możemy jednak zapominać o zbrodniach, które się dokonały, o konieczności wyjaśnienia ich, ukarania winnych, ale też o rzetelnych badaniach historycznych, które blokuje obecnie strona ukraińska – powiedziała w audycji Spojrzenie na Wschód wiceprzewodnicząca komisji spraw zagranicznych, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. O nowelizacji ustawy o IPN w kontekście relacji polsko-ukraińskich, mówił także analityk spraw wschodnich z Instytutu Studiów Politycznych PAN, były wiceminister spraw zagranicznych dr Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  IPN Ukraina Kijów