Polskie Radio
Section05

pr24

Wrocław: proces bombera. "Typowy przykład samotnego wilka"

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces 22-letniego studenta chemii oskarżonego o akt terrorystyczny – podłożenie w maju ubiegłego roku ładunku wybuchowego w autobusie w centrum stolicy Dolnego Śląska. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Dariusz Loranty, b. negocjator policyjny; Ewa Winnicka-Wolniewicz, psycholog, biegła sądowa i Andrzej Mroczek ekspert ds. terroryzmu Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo terroryzm Wrocław

Będą zmiany na polskich uczelniach. Trwają konsultacje

Ministerstwo Nauki przygotowuje projekt zmian ustawowych w szkolnictwie wyższym. Mimo, że zmiany mają być konsultowane ze środowiskiem akademickim to już wzbudzają kontrowersje. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Müller, doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin reforma szkolnictwa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Komentarz

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Donald Tusk Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Wojciech Mucha Ministerstwo Obrony Narodowej

Zmiany na GPW. "Zamiast świecić przykładem, świeci oczami"

Na stanowisku prezesa zarządu spółki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wiele zmian. Z funkcji prezesa zarządu giełdy, z powodów osobistych, zrezygnował Rafał Antczak, który na szefa Giełdy został powołany na początku tego roku. Antczak miał zastąpić Małgorzatę Zaleską, którą wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało z pełnionej - od stycznia 2016 roku - funkcji. Czy giełda ma szanse na stabilizację? Gościem Polskiego Radia 24 był Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 giełda papierów wartościowych gpw

Ograniczenia handlu w niedziele. Jest stanowisko rządu

Rada Ministrów rekomenduje dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Ta sprawa była jednym z tematów wtorkowego posiedzenia rządu. W Polskim Radiu 24 o wpływie potencjalnych zmian na rynek pracy mówiły Maria Brincken z NSZZ "Solidarność" i Izabela Przybysz, ekspert ds. rynku pracy z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel handel w niedzielę sklepy Solidarność

"Mówienie o narodowości kapitału jest szkodliwe"

Będzie ustawa o dekoncentracji mediów. Wiceminister kultury Jarosław Sellin wyjaśniał w radiowej Jedynce, że chodzi o to, by na rynku medialnym, na przykład w segmencie prasowym, dominował rodzimy kapitał, tak jak to jest w większości dużych państw europejskich. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Mateusz Mroczek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media axel springer Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin

Dieta dla mózgu. Jak zachować sprawność umysłową?

W miarę upływu lat mózg człowieka się kurczy. Tracimy neurony, co może wpływać na uczenie się i pamięć. Naukowcy z Edynburga przeprowadzili badania wśród szkockich seniorów. Wynika z nich, że osoby, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej zachowały większą objętość mózgu niż ci, którzy tego nie robili. O tym od czego może zależeć przedłużanie sprawności intelektualnej w jesieni życia mówił w audycji Czas na Naukę dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowe odżywianie dieta mózg zdrowie

Niedziele bez wizyt w markecie? Stanowisko rządu

Rząd ma we wtorek zająć się obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Opracowany przez NSZZ "Solidarność" projekt przewiduje zakaz w większości placówek handlowych, ale jest wiele wyjątków. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i Roland Paszkiewicz (Dom Maklerski Pekao SA).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel handel w niedzielę sklepy

Wielka Brytania wychodzi z UE. "To będzie twardy Brexit"

W przyszłą środę Wielka Brytania przyśle do Brukseli oficjalny wniosek o woli wyjścia z Unii. To zapoczątkuje procedurę Brexitu. Do 31 marca szefa Rady Europejskiej przedstawi wytyczne do negocjacji, a prawdopodobnie w maju zatwierdzą je unijni przywódcy. O Brexicie rozmawiali w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna EurActiv.pl) i Jakub Mielnik (tygodnik Wprost).
Zobacz więcej na temat:  Brexit Theresa May Unia Europejska Francja Polskie Radio 24

Wiceminister: projekty reformy sądownictwa w ciągu pół roku

Resort sprawiedliwości pracuje nad reformą sądownictwa. Zmiany mają przyczynić się m.in. do przyspieszenia postępowań. – Dostrzegamy możliwości uproszczenia procedur, ograniczenia kognicji. Mamy konkretne projekty, myślę, że to kwestia półrocza, kiedy je pokażemy  - mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Warchoł Polskie Radio 24 Piotr Wąż sądownictwo krs Ministerstwo Sprawiedliwości