Polskie Radio
Section05

pr24

Czy jesteśmy społeczeństwem informatycznym?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Jest gigantyczną bazą danych i sposobem na łatwe komunikowanie się z całym światem. Ale czy oprócz nieograniczonej możliwości surfowania po sieci, umiemy już na co dzień korzystać z zalet informatyzacji? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  informatyk informatyka technologie komunikacja internet nowe technologie komputery

Debata Dnia: kontrowersje wokół repolonizacji mediów

Na środę zwołano nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, która zajmie się listem szefa Ringier Axel Springer Media AG Marka Dekana. Jak ponformowała posłanka PiS Jaonna Lichocka, posłowie komisji będą chcieli dowiedzieć się o planowanych działaniach na rzecz wprowadzenia projektu ustawy dotyczącego dekoncentracji kapitału w mediach. O sprawie mówili w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  media axel springer

Prezes PSL: wniosek o wotum nieufności przedwczesny

- Wstrzymałbym się z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności co najmniej o pół roku. Bycie w opozycji - przy takiej przewadze obozu rządzącego, który posiada prezydenta i samodzielną większość - to jest maraton. Trzeba mieć wytrzymałość długodystansowca, a nie szybkość sprintera – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska rząd Beaty Szydło Władysław Kosiniak-Kamysz PSL

Uczelnie odwołują spotkania z działaczką pro-life. Cenzura?

Wykłady Rebecki Kiessling miały odbyć się na uczelniach w różnych miejscach Polski. Spotkało się to z protestami części studentów; wykład odwołano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, w Toruniu oraz we Wrocławiu. Sprawę komentowali w programie Gorący Temat prof. Jacek Bartyzel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Tomasz Sommer (Najwyższy Czas).
Zobacz więcej na temat:  aborcja dzieci Uniwersytet Warszawski

Polska niestałym członkiem RB ONZ? Więcej niż prestiż

- Za członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie idą bezpośrednio wymierne korzyści. Jednak przebywanie wśród decydentów, wśród wielkiej piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa - czyli wśród Chin, Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - pozwala na kreowanie polityki międzynarodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Gość odniósł się w ten sposób do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Witold Waszczykowski

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Narastają napięcia między Turcją a Unią Europejską

Prezydent Turcji Recep Erdogan powtórzył w ostatnich dniach swoje oskarżenia pod adresem Niemiec o nazistowskie praktyki. Powodem oburzenia było m.in. zezwolenie na demonstracje Kurdów we Frankfurcie nad Menem, krótko po tym jak tureckim ministrom uniemożliwiono organizację wieców poparcia dla prezydenta Erdogana przed kwietniowym referendum. O dyplomatycznym sporze między Berlinem a Ankarą, w którym pojawiły się już groźby o zerwanie porozumienia ws. migrantów czy przywrócenia kary śmierci w Turcji, mówił w programie Świat w Południe Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja Niemcy Magdalena Skajewska Kurdowie

American Jewish Comittee otwiera swoje biuro w Polsce

W poniedziałek, 27 marca w muzeum POLIN w Warszawie, odbędzie się uroczyste otwarcie biura American Jewish Comittee na Europę Środkowo-Wschodnią. To jedna z najstarszych i największych międzynarodowych organizacji pozarządowych, reprezentujących społeczność żydowską, działająca także na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi

Jednolita cena książki. "Nie poprawi statystyk czytelnictwa"

Polska Izba Książki domaga się wprowadzenia 12-miesiecznej ochrony dla nowości wydawniczych. Wydawca ustalałby jednolitą cenę książki, która zostałaby umieszczona na okładce wraz z miesiącem wydania. Następnie cena trafiłaby do specjalnego rejestru i przez 12 kolejnych miesięcy książka sprzedawana byłaby we wszystkich punktach w całej Polsce w tej samej cenie. O tym, kto skorzysta na wprowadzeniu jednolitej ceny książki rozmawiali w Pulsie Gospodarki Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki

Szef MSZ w USA. "Zabiega o członkostwo Polski w RB ONZ"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji będzie prowadzić kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W Waszyngtonie weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski MSZ USA Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ terroryzm Państwo Islamskie

Strategia Cyberbezpieczeństwa RP. "Zapewnić bezpieczeństwo"

W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby incydentów związanych z cyberprzestępczością – wynika z najnowszych danych Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. O Strategii Cyberbezpieczeństwa dla Polski rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Januszewicz (Ministerstwo Cyfryzacji), Juliusz Brzostek (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK) i Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość nask Ministerstwo Cyfryzacji

Wotum nieufności wobec rządu. "Schetyna działa w pojedynkę"

- W wyniku Brexitu moglibyśmy niejako zająć miejsce Londynu. Jeżeli nasza dyplomacja działałaby sprawnie mielibyśmy szansę stać się jednym z czołowych krajów europejskich, który nadaje ton UE. Ciągle jest na to szansa więc apeluję do rządu, by zmienił swoje podejście i nie obrażał partnerów europejskich, ale z nimi rozmawiał - powiedział w programie 24 Pytania poseł Nowoczesnej, Zbigniew Gryglas. Odniósł się również do wniosku o wotum nieufności wobec rządu Szydło i polityki gospodarczej PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Nowoczesna PiS Brexit Jacek Saryusz-Wolski rząd Beaty Szydło Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska