Polskie Radio
Section05
pranie pieniędzy

Oszukiwali w sieci. Zatrzymano cyberprzestępców z Nigerii

Lubelscy cyberpolicjanci zatrzymali czterech obywateli Nigerii, działających w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy dokonywali oszustw internetowych na terenie Polski oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska służby i bezpieczeństwo społeczeństwo Nigeria przestępczość oszustwa pranie pieniędzy Lublin lubelskie regiony internet cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Śląsk: gang mógł wyłudzić kilkadziesiąt milionów złotych. Szefowa grupy aresztowana

Na wniosek sosnowieckiej prokuratury sąd aresztował 46-latkę, podejrzaną o kierowanie grupą przestępczą, która pod pozorem inwestycji w przedsięwzięcia biznesowe od firm i osób, mogła wyłudzić łącznie nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Prokuratura prosi pokrzywdzonych o kontakt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sosnowiec Śląsk śląskie prokuratura przestępczość wyłudzenia pożyczka pranie pieniędzy regiony sąd sądownictwo

Polscy funkcjonariusze zatrzymali Chinkę poszukiwaną przez Interpol. Jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy

Rzecznik Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dagmara Bielec przekazała, że 33-letnia obywatelka Chin poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez władze Francji została ujęta na Lotnisku Chopina przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Zobacz więcej na temat:  Interpol straż graniczna pranie pieniędzy przestępczość POLSKA służby i bezpieczeństwo

Kanada ma problem z "praniem" pieniędzy. "Model z Vancouver" zasila zorganizowaną przestępczość

Federalne instytucje, które mają chronić gospodarkę Kanady przed procederem prania pieniędzy pochodzących z niewiadomego źródła są nieskuteczne. Raport opracowany na zlecenie rządu prowincji Kolumbii Brytyjskiej wymienia mechanizmy, które "piorą" co roku do 220 mln dolarów kanadyjskich, korzystając z nielegalnej bankowości i kasyn.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kanada pranie pieniędzy przestępczość Kolumbia Brytyjska bankowość raport

Europosłowie domagają się śledztwa. Jest rezolucja dotycząca afery Pandora Papers

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji zażądał szczegółowego dochodzenia w sprawie popełnionych na terytorium UE przestępstw, które ujawniono w aferze Pandora Papers. Europosłowie wskazali w dokumencie jakie środki Unia powinna niezwłocznie podjąć, aby zlikwidować luki prawne, które umożliwiają obecnie masowe uchylanie się od opodatkowania, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Parlament Europejski podatki pranie pieniędzy oszustwa

Uderzenie ABW w "pralnię" rosyjskich pieniędzy. Obracała kwotami sięgającymi miliarda złotych

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne 3 osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. Uczestniczyli oni w "wypraniu" łącznie ponad 1 miliarda zł. Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły głównie z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego służby i bezpieczeństwo przestępczość gospodarcza pranie pieniędzy Rosja POLSKA

Niemcy: prokuratura przeszukała Ministerstwo Finansów. Sprawa może zaszkodzić kandydatowi na kanclerza

Niemieccy prokuratorzy przeszukali ministerstwa finansów i sprawiedliwości w ramach śledztwa dotyczącego możliwego utrudniania postępowań w sprawach o pranie pieniędzy - poinformował Reuters. Podejrzenia padają na agencję resortu finansów kierowanego przez Olafa Scholza, kandydata SPD na kanclerza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy pranie pieniędzy SPD Berlin prokuratura

KNF ostrzega przed zagranicznymi, wirtualnymi bankami. Mogą być "pralniami pieniędzy" lub sposobem na wyłudzanie tożsamości klientów

- W przypadku banków wirtualnych istotny jest ich status na polskim rynku. Część takich podmiotów działa na nim w ramach unijnej swobody świadczenia usług. Komisja Nadzoru Finansowego nie nadzoruje ich - przekazał dyrektor departamentu komunikacji UKNF Jacek Barszczewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF banki internetowy bank oszustwa inwestycje zagraniczne cyberprzestępczość cyfryzacja biznesu pranie pieniędzy hakerzy

Sąd wypuścił Bartosza K. z aresztu, chociaż zgadza się z prokuraturą

Sąd uchylił areszt szefowi Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartoszowi K. Mężczyzna po wpłaceniu poręczenie wyszedł na wolność. Z nowych doniesień wynika, że sąd, mimo korzystnej dla K. decyzji, zgodził się z prokuraturą. - Materiał dowodowy w dużym stopniu uprawdopodabnia popełnienie przez podejrzanego czynów objętych zarzutami - stwierdził sędzia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo pranie pieniędzy sąd prokuratura areszt Fundacja Otwarty Dialog

Cyberprzestępczość. Gdańsk: 20 osób oskarżonych o oszustwa ws. fikcyjnych ofert sprzedaży

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia wobec 20 osób, którym zarzucono wystawianie w internecie fikcyjnych ofert sprzedaży pojazdów. Według prokuratury, ofiarami oszustów jest ponad 800 osób, na łączną kwotę ponad 620 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk prokuratura akt oskarżenia oszustwa cyberprzestępczość pranie pieniędzy społeczeństwo przestępczość

Zatrzymani na gorącym uczynku. CBA zapobiegła "wypraniu" 2 mln złotych

"Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego uzyskali informacje o procederze przestępczym na terenie województwa mazowieckiego" - przekazało Biuro w komunikacie. Jak poinformowało CBA, kilkunastotygodniowe gromadzenie materiałów w tej sprawie pozwoliło na "przeprowadzenie realizacji, w trakcie której zatrzymano dwie osoby".
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo CBA POLSKA pranie pieniędzy