Polskie Radio
Section05

prawo

Alimenty natychmiastowe. RPD: także dzieci potrzebują tarczy antykryzysowej

- Sądy obecnie nie pracują pełną parą. W tych rodzinach gdzie rodzice się rozstają, gdzie są spory, dzieci mogą być pozbawione świadczeń socjalnych, podstawowych alimentów. Apeluję o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Apeluję, by dobro dzieci było zabezpieczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak Grzegorz Jankowski alimenty dzieci

Kaleta: TK krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" SN

- Trybunał Konstytucyjny krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" Sądu Najwyższego - uważa wiceszef MS Sebastian Kaleta. Jego zdaniem "ostatnim akordem" sporu wokół sądownictwa będzie rozstrzygnięcie przez TK kwestii kompetencji UE do ingerencji w polski wymiar sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy sądownictwo reforma sądownictwa Sebastian Kaleta POLSKA

Odpowiedzialność za niewykonanie umowy w czasie pandemii. Oto, co mówią przepisy

Sytuacja epidemiologiczna często uniemożliwia wykonanie zawartej umowy, co powoduje, że zleceniobiorca zobowiązany jest do naprawienia szkody. Uniknięcie odpowiedzialności możliwe jest w sytuacji, gdy sytuacja taka jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi – informuje Dziennik Gazeta Prawna. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce firma przedsiębiorstwo

Prof. Michał Kleiber: epidemia koronawirusa stawia pytania o przyszłość UE

– Mamy problem z epidemią koronawirusa i na to nakłada się zmartwienie o przyszłość funkcjonowania Unii Europejskiej. Zamknięte granice są symbolem wiary, że jednak bezpieczeństwo najlepiej zapewniają państwa narodowe. To istotny sygnał dla wszystkich polityków krajowych i unijnych – powiedział w Programie 3 polskiego Radia prof. Michał Kleiber, były szef PAN.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska zdrowie służba zdrowia polityka POLSKA Europa Michał Kleiber

Koniec użytkowania wieczystego. Nie dostałeś zaświadczenia?

Od 1 stycznia dla 2,5 mln Polaków, właścicieli domów i mieszkań, będących użytkownikami wieczystymi gruntu, przestało istnieć użytkowanie wieczyste. Jednak, aby zostało to potwierdzone w księdze wieczystej, trzeba dokonać opłaty za przekształcenie. Wiele osób tego nie zrobiło, ponieważ nie otrzymało nadal zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie i nie wie, ile wynosi opłata. Czy właściciele mieszkań i domów powinni w związku z tym płacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste? 
Zobacz więcej na temat:  Marzena Kawa Daniel Wydrych nieruchomości użytkowanie wieczyste