Polskie Radio
Section05

przemysł

Jakie było bezrobocie w styczniu? GUS przedstawił nowe dane

Stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej - informuje GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 857,6 tys., wobec 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej. W styczniu według Eurostatu Polska razem z Niemcami jest na drugim miejscu po Czechach, pod względem bezrobocia w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie eksport zamówienia publiczne

Wsparcie dla firm, które poniosły straty z powodu brexitu. Minister Puda: rusza kolejny nabór wniosków

- 7 lutego ruszy 5. nabór wniosków w programie "Re_Open UK", a o wsparcie mogą aplikować przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na brexicie - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że do wsparcia kwalifikuje się ponad 20 tys. polskich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorstwo eksport import Brexit Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej POLSKA

Wystawa "Gospodarka III Rzeszy". Przemysłowy cud zdziałany rękami niewolników

Przed Domem Polonii w Warszawie odbędzie się o godz. 10.30 uroczyste otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej potęgi gospodarczej Niemiec, państwa, w którym najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasach II wojny światowej w wyniku bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN II wojna światowa III Rzesza Niemcy

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa książki Holandia nazizm kapitalizm bmw porsche volkswagen Auschwitz Niemcy III Rzesza Adolf Hitler

Eksperci: silne fundamenty gospodarki buduje nasz zróżnicowany przemysł

Choć polska gospodarka ma silne fundamenty to jednak uzasadnione są obawy przedsiębiorców o przyszłość: o spadki zamówień, o wysoką presję inflacyjną, o rosnące koszty, których już nie sposób przerzucać na klientów. Jednak jest też prawdą i to, że wiele rozwiniętych państw zazdrości nam zdywersyfikowanego przemysłu, który dobrze dostosowuje się do trudnych warunków. Musimy też zaakceptować niestandardowe działania państwa, które ingeruje w rynek w celu wsparcia konsumentów - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, i dr Sławomir Dudek z FOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI produkcja przemysłowa

Czy inwestycje przemysłowe porzucą Europę na rzecz USA? Politico: europejska gospodarka stoi nad przepaścią

Przywódcy w Brukseli, Berlinie i Paryżu uważają, że europejska gospodarka stoi nad przepaścią i grozi jej exodus inwestycji przemysłowych do Stanów Zjednoczonych, który może rozpocząć się już w styczniu - poinformował brukselski portal Politico. Aby zapobiec zniszczeniu przemysłu europejskiego przez "amerykańskich rywali", UE przygotowuje teraz odpowiedź w postaci swojego programu dotacji - ustalił.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma produkcja przemysłowa USA Unia Europejska motoryzacja akumulator panele słoneczne dofinansowanie

Ożywienie w światowej motoryzacji. Wyniki polskiego eksportu poszły w górę

Ożywienie w światowym przemyśle motoryzacyjnym zaczęło przekładać się na coraz lepsze wyniki polskiego eksportu wyrobów tej branży - odnotowali analitycy PIE. Wartość polskiego eksportu tych produktów w pierwszych 8 miesiącach tego roku wyniosła 25,4 mld euro. Ożywienie w branży motoryzacyjnej wynika - według PIE - z poprawy funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, a w efekcie zwiększenia dostępności mikroprocesorów i innych komponentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja eksport produkcja firma elektromobilność

Wsparcie dla firm energochłonnych. Minister Buda: 92 firmy otrzymają 800 mln zł

W ramach tury wsparcia firm energochłonnych 92 podmioty otrzymają łącznie 800 mln zł rekompensaty za rok ubiegły, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Resort pracuje już nad kolejnym programem wsparcia z maksymalnym budżetem na ten rok wynoszącym 5 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda energetyka energia elektryczna firmy produkcyjne Ministerstwo Rozwoju POLSKA