Polskie Radio
Section05
przepisy

Kolejki przed konsulatami Ukrainy, wolontariusze niosą pomoc

Instytucje rządowe i samorządowe ściśle współpracują z urzędami konsularnymi Ukrainy w całej Polsce, niosąc pomoc uchodźcom. Codziennie kilkaset osób stawia się w kolejce do konsulatów Ukrainy w polskich miastach. Uchodźcom czekającym przed Konsulatem Generalnym Ukrainy w Gdańsku towarzyszyła nasza reporterka Anna Rębas.
Zobacz więcej na temat:  praca Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy Trójka Witold Lazar społeczeństwo samorząd straż graniczna przepisy kolejka wolontariat pesel dowód osobisty

Polska zawiesza część przepisów dot. kierowców zawodowych. Chodzi o zachowanie płynności przewozów

Polska postanowiła wprowadzić tymczasowe odstępstwa od stosowania niektórych przepisów rozporządzenia dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe paliw. Odstępstwa będą stosowane od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport kierowca przepisy ministerstwo infrastruktury dostawcy

Wielkopolskie: mężczyzna jeździł 30 lat z podrobionym prawem jazdy

Do pięciu lat więzienia grozi 76-latkowi z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego (województwo wielkopolskie), który przez 32 lata posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Fałszerstwo wyszło na jaw w trakcie kontroli drogowej.
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy szkolenia nauka jazdy ministerstwo infrastruktury przepisy POLSKA prawo kierowca kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody samochód oszustwa oszustwo dokument dokumenty policja

Styczeń na polskich drogach w liczbach. Jest bezpieczniej?

Nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku, pozytywnie wpływa na zachowanie kierowców i pieszych – wynika z pierwszych statystyk policjantów ruchu drogowego. Styczeń na polskich drogach w liczbach przedstawił w audycji "Pora na Trójkę" kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Co się poprawiło, a nad czym musimy jeszcze popracować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Drogówka kierowca kierowcy piesi przepisy drogowe przepisy mandat policja kodeks drogowy społeczeństwo

Zmiany w kursach na prawo jazdy. Resort infrastruktury chce poprawić ich skuteczność

Poprawa skuteczności działania systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców to jeden z celów przygotowywanego w Ministerstwie Infrastruktury projektu nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Intencją resortu jest zmiana tendencji szkolenia kierowców - z ukierunkowanej na naukę pytań egzaminacyjnych na ukierunkowaną na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prawo jazdy szkolenia nauka jazdy ministerstwo infrastruktury przepisy

Hiszpańska lewica uderza w proliferów. Modlitwa przed kliniką aborcyjną ma być sądzona jak przemoc wobec kobiet

Rządząca w Hiszpanii Socjalistyczna Hiszpańska Partia Robotnicza (PSOE) zgłosiła projekt zmian w kodeksie karnym. Nowelizacja ma umożliwić karanie osób, które modlą się i organizują pokojowe manifestacje przed klinikami aborcyjnymi. Działania te miałyby być sądzone tak, jak fizyczna lub psychiczna przemoc wobec kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aborcja Europa Hiszpania kodeks karny przepisy kobieta przemoc

TK zbada kwestie uprawnień ETPC i kar nakładanych przez TSUE. Znamy terminy

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do umożliwiania badania statusu sędziów oraz kwestią nakładania kar pieniężnych przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Rozprawy odbędą się w styczniu i lutym. Wnioski w tych sprawach złożył Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Trybunał Sprawiedliwości UE przepisy prokuratura Prokuratura Krajowa Zbigniew Ziobro prawo sądownictwo Unia Europejska

Etykiety win pod lupą. Producenci będą zobowiązani podawać ich pełny skład

Spoglądamy na nie w poszukiwaniu listy składników, a często nie znajdujemy tam nic oprócz przekazu marketingowego. Etykiety win, bo o nich mowa, trzy lata temu trafiły pod lupę unijnych urzędników, a efekty ich interwencji będą widoczne już niedługo. Na butelce zobaczymy pełny skład produktu, a ten wielu koneserów tanich importowanych trunków może przyprawić o ból głowy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA Józef Niewiarowski jedzenie żywność etykieta alkohol przepisy Unia Europejska