Polskie Radio
Section05
przepisy

UOKiK kładzie kres domowym pokazom sprzedażowym

Szykuje się "bat" na tzw. domokrążców i handlarzy pokazowych, którzy, zwłaszcza osobom starszym, po znacznie zawyżonych cenach sprzedają m.in. garnki czy kołdry. Nieświadomi klienci pod wpływem chwili i emocji dają się naciągać na astronomiczne kwoty. W parlamencie jest już procedowana zmiana przepisów, którą zaproponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo handel oszustwa UOKiK przepisy

Posiedzenie rządu. Tematami ułatwienie pozyskiwania gruntów leśnych i zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego rozpatrywany będzie projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Ministrowie zajmą się też propozycją zmian w Prawie o ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rząd las wypadek alkohol prawo jazdy przepisy przepisy drogowe grunty Lasy Państwowe bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

"Niech ten dzień będzie początkiem bezpiecznego poruszania się po drogach". Premier o nowych przepisach

- Cieszę się, że dzisiaj, w tym dniu, wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku - tak o wejściu w życie 1 czerwca znowelizowanych zasad ruchu drogowego mówił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki przepisy bezpieczeństwo na drodze kierowcy kierowca piesi drogi służby i bezpieczeństwo POLSKA

PORADNIK Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły

- 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Te najważniejsze kwestie dotyczą m.in. bezpieczeństwa pieszych. Teraz nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale także ten wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem, który nadjeżdża w jego kierunku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja polska policja kierowca kierowcy bezpieczeństwo na drodze służby i bezpieczeństwo drogi przepisy piesi POLSKA

Nowe przepisy dot. elektrycznych hulajnóg. Za ich złamanie grozi nawet do 500 zł mandatu

- Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych dają użytkownikom szereg uprawnień, ale trzeba pamiętać o tym, że nakładają także obowiązki, których złamanie będzie się wiązało z mandatem - powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że policjanci będą mogli w niektórych przypadkach nałożyć mandat nawet do 500 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja prawo przepisy społeczeństwo

Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Prof. Gontarski: konstytucja jest prawem najwyższym

- Trzeba powiedzieć, że konstytucja jest prawem najwyższym. Nie wiadomo jednak, co zrobić z tym, że traktaty mówią, iż jeżeli nie wykonuje się wyroków TSUE, to on na wniosek Komisji Europejskiej może na kraje członkowskie nakładać srogie kary finansowe - powiedział o sporze prawnym prof. Waldemar Gontarski, specjalista prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska przepisy sądownictwo sąd ŚWIAT Europa Polskie Radio 24