Polskie Radio
Section05
przepisy

Belgia: uregulowano kwestię kamer umieszczanych na mundurach policjantów

Belgia uregulowała sprawę używania kamer montowanych na mundurach policjantów. W sobotę weszły w życie przepisy w tej sprawie. Wprawdzie funkcjonariusze policji w dużych miastach korzystali z kamer już wcześniej, ale brak przepisów rodził niepewność prawną - na przykład w trakcie procesów. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka Bruksela policja służby i bezpieczeństwo Kraje Beneluksu prawo kamera kamery przepisy

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja Unia Europejska przepisy bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w intenecie

Likwidacja suwerenności państw? Eksperci wyjaśniają, jakie zmiany mogą zajść w traktatach UE

25 października w Parlamencie Europejskim ma odbyć się głosowanie nad propozycją zmian unijnych traktatów. Jedną z najgłośniej dyskutowanych kwestii jest zniesienie prawa weta. Prawnik prof. Waldemar Gontarski mówi portalowi tvp.info, że "reforma traktatowa Unii oznacza, że władza przeszłyby formalnie na instytucje unijne, a faktycznie na te państwa, które tam sobie najwięcej miejsca wyznaczyły". Jakie jeszcze pojawiają się propozycje "modyfikacji" unijnych aktów prawnych? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska przepisy Komisja Europejska traktat lizboński

100 tys. nielegalnych imigrantów w Szwecji. "Chcemy wprowadzić obowiązek powiadamiania o ich obecności"

 - W Szwecji bez zezwolenia może przebywać 100 tys. osób. Chcemy walczyć ze zjawiskiem "społeczeństwa cieni" m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku powiadamiania policji przez pracowników instytucji publicznych o obecności nielegalnych imigrantów - powiedziała  w czwartek minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard. Propozycja zaostrzenia przepisów budzi kontrowersje wśród Szwedów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja migracja Europa przepisy imigranci w Europie