Polskie Radio
Section05
psychiatria

"Można zwariować" - by skończyć ze stygmatyzowaniem kryzysów psychicznych

"Można zwariować" to pierwsza w Polsce kampania społeczna o zdrowiu psychicznym. Jej celem jest nawiązanie dialogu, a docelowo zmiana świadomości społecznej dotyczącej postrzegania zdrowia psychicznego. Jej koncepcja zrodziła się z osobistych doświadczeń Cleo Ćwiek, modelki, pomysłodawczyni akcji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski psychologia psychiatria psychiatra depresja STYL ŻYCIA

Pierwsza Dama Ukrainy na zgromadzeniu WHO. Zaapelowała o pomoc psychologiczną dla ofiar wojny

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała Światową Organizację Zdrowia do pomocy w walce z kryzysem zdrowia psychicznego na Ukrainie. - Po tym, co Ukraińcy przeżyli w czasie okupacji, pod ostrzałem, potrzebują rehabilitacji w taki sam sposób, jak ci, którzy odnieśli obrażenia fizyczne - powiedziała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT WHO Ukraina wojna 2022 Europa zdrowie psychiatria psychologia

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  pamięć zdrowie Agnieszka Kunikowska psychiatra psychiatria

"Opieka psychiatryczna nad dziećmi jest priorytetem". Niedzielski o planach MZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce działa 343 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. - Mam nadzieję, że ta liczba zwiększy się do 400 - podkreślił. Zaznaczył, że ośrodki takie mają być w każdego powiecie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia zdrowie społeczeństwo psychologia dziecięca psychiatria

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo autyzm rozwój dziecka psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

Narastający problem samobójstw wśród dzieci. Psycholog: to pokazuje, że świat dorosłych nie spełnia swojej roli

- To jest zatrważająca statystyka, która mówi o tym, że świat dorosłych niekoniecznie spełnia swoją rolę. Poczynając od rodziców, a kończąc na decydentach, którzy określają sposób działania systemu ochrony zdrowia w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rowiński (psycholog, UKSW). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo pandemia psychologia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg dzieci młodzież psychiatria służba zdrowia