Polskie Radio
Section05
psychiatria

Biograf Wandy Półtawskiej: młodzież do niej lgnie, bo szuka wartości

- Młodzież ją kocha na różnych etapach i na różnych poziomach. Młodzież lubelska bardzo do niej lgnie, bo ona opowiada o przedwojennym Lublinie, o Ravensbruck - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem". 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Rzecznik Praw Dziecka: 15 proc. młodszych dzieci jest chronicznie smutnych, to niepokojące

- W odniesieniu do samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży mamy dane niepokojące w niektórych grupach dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że ok. 15 proc. młodszych dzieci czuje się cały czas smutnych. Ale to się pokrywa z wynikami dotyczącymi chociażby rodziny i szkoły - rodzina i szkoła są czynnikami chroniącymi - mówił w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak dzieci młodzież telefon zaufania psychiatria

Wanda Półtawska kończy 100 lat. Jej była studentka: zakochałam się w tym, co i w jaki sposób mówiła

- Potrafiła idealnie skupiać uwagę studentów na tym, co mówiła. Panowała nad grupą. Jeśli wyczuwała z naszej strony znużenie, to natychmiast przywoływała jakąś dygresję, zawsze związaną z tematem. Automatycznie wszyscy wracaliśmy do wykładu - mówiła w Polskim Radiu 24 była studentka dr Wandy Półtawskiej Maria Fortuna-Sudor (tygodnik "Niedziela"). 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Pilotaż reformy psychiatrii. W przyszłym roku podwoi się liczba centrów zdrowia psychicznego

W tym roku ma powstać osiem kolejnych centrów zdrowia psychicznego, a w przyszłym roku jeszcze około 40 - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Katarzyna Szczerbowska. Centra są tworzone w ramach pilotażu reformy psychiatrii dorosłych od połowy 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna psychiatria

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo wychowanie psychologia psychiatria emocje

USA: psychiatra mówiła na wykładzie o zabijaniu białych. Teraz przekonuje, że to prowokacja

Dr psychiatrii Aruna Khilanani, która jest etniczną hinduską, wygłosiła na Uniwersytecie Yale w New Haven wykład pt. "Psychopatyczny problem białego umysłu". Jak podaje m.in. dziennik "The New York Times", mówiła w nim, że śniła o "wypróżnieniu magazynku rewolweru w głowę każdej białej osoby", która stanęła jej na drodze. Teraz tłumaczy, że "wykorzystała prowokację jako narzędzie do prawdziwego zaangażowania".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Ameryka Północna psychiatria rasizm

"Głównym celem kompleksowa opieka i pomoc". Resort zdrowia o reformie psychiatrii

Głównym celem reformy psychiatrii jest dostępna, kompleksowa opieka i pomoc – mówiła podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego Dorota Olczyk z Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielka resortu zdrowia wskazała podczas obradującego w Warszawie kongresu, że jego hasło "Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek" jest zbieżne z polityką i ideami, którymi kieruje się resort w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie POLSKA Ministerstwo Zdrowia psychiatria społeczeństwo

Dr Kempisy-Jeznach: mózg nadąża, ale ciało mówi "dość"

- Receptą może być "Algorytm 5 s", składa się on z jednego minusa, którym jest stres, ale są też cztery plusy: sport, sen, seks i sposób odżywiania - mówiła w "Poranku Dwójki" dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, która w swojej najnowszej książce "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" pokazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata.
Zobacz więcej na temat:  stres Paweł Siwek Dwójka psychiatria

"Grozi nam pandemia lęków i depresji". Prof. Heitzman o psychicznych skutkach COVID-19

- Nie możemy nadmiernie koncentrować się na doniesieniach medialnych o ilości zachorowań, musimy starać się zrobić coś, co daje przyjemność i myśleć o tym, by nadrabiać zaległości w relacjach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Heitzman, z katedry psychiatrii Instytutu Psychiatrii i Neurologii. - Rozmowa jak ktoś się czuje i jak ktoś się miewa, bardzo dużo daje - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 psychiatria pandemia epidemia Rafał Dudkiewicz