Polskie Radio
Section05
rasizm

Kibice Atletico grozili Viniciusowi. Mogą trafić za kratki

Prokuratura w Madrycie wystąpiła z aktem oskarżenia przeciwko czterem kibicom, którzy na początku 2023 powiesili na moście autostradowym wizerunek czarnoskórego piłkarza Realu Madryt Brazylijczyka Viniciusa Juniora. Mogą zostać skazani na cztery lata pozbawienia wolności. Do tego cała czwórka ma zapłacić 6 tysięcy euro kary.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna la liga Primera Division Real Madryt atletico madryt rasizm

Rasizm w Europie. Polska daje dobry przykład całej UE. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Agencja Praw Podstawowych UE (FRA) opublikowała wyniki badań dotyczące rasizmu wobec czarnoskórych. Okazało się, że najgorzej jest w Niemczech, gdzie 3 na 4 ankietowanych doświadczyło w ostatnich 5 latach dyskryminacji ze względu na kolor skóry, zaś najbardziej tolerancyjnym krajem jest... Polska. Jeden z niemieckich dziennikarzy uznał, że rządowi PiS należą się przeprosiny
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa sondaż rasizm Unia Europejska

Raport na temat rasizmu wobec osób czarnoskórych. Najgorsza sytuacja w Niemczech, najlepsza - w Polsce

W środę Agencja Praw Podstawowych UE (FRA) opublikowała wyniki badań przeprowadzonych w kilkunastu krajach członkowskich dotyczące rasizmu wobec osób czarnoskórych. W Niemczech 76 proc. respondentów zadeklarowało, że byli dyskryminowani w ciągu ostatnich pięciu lat ze względu na kolor skóry, pochodzenie lub religię. W Austrii odsetek ten wyniósł 72 proc. W Polsce - 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  rasizm ŚWIAT Unia Europejska Europa dyskryminacja Niemcy Australia

Antysemityzm w Niemczech. Komisarz rządu RFN ostrzega: rozprzestrzenia się w szkołach

Komisarz rządu RFN ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach. - Zauważamy, że antysemityzm rozprzestrzenia się również w szkołach. Nie pochodzi on tylko od uczniów, ale także od nauczycieli - powiedział komisarz gazecie Funke-Mediengruppe. - Czasami w klasie padają "straszne uwagi" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm rasizm

Real murem za Brazylijczykiem. "Wszyscy jesteśmy Viniciusem"

Przed środowym spotkaniem z Rayo Vallecano piłkarze Realu Madryt i kibice na stadionie Bernabeu wsparli brazylijskiego napastnika tego klubu Viniciusa Juniora, który w niedzielę stał się obiektem rasistowskiego zachowania podczas meczu w Walencji. "Królewscy" wygrali spotkanie 2:1 po bramkach Karima Benzemy i Rodrygo. 
Zobacz więcej na temat:  la liga Primera Division Real Madryt Piłka nożna SPORT rasizm rayo vallecano madryt