Polskie Radio
Section05
satyra

"Stańczyk zszedł z piedestału do psiej budy"

Sylwester w czasach PRL był obchodzony wesoło i hucznie. Do fryzjera ustawiały się kilometrowe kolejki, panie domu szykowały śledziki, sałatki jarzynowe formowane w kule i gorący bigos z kiełbasą. Na stole jednak królowała czysta wódka i szampan. A w telewizji jeszcze tego samego dnia lub w Nowy Rok, rzesze Polaków zasiadały przed telewizorami, żeby obejrzeć polityczną szopkę noworoczną. O dowcipie politycznym mówił w audycji Nos Kleopatry Marcin Wolski, autor słynnych szopek noworocznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wolski PRL historia PRL satyra

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Tym Edward Lutczyn satyra Warszawa

Henryk Bardijewski. Zaczęło się od kart bibliotecznych

- Po wojnie pracowałem w Bibliotece Narodowej w Zakładzie Bibliografii Zalecającej, gdzie na kartach bibliotecznych streszczałem w paru zdaniach przeczytane książki. Z czasem to pisanie zaczęło się wymykać - wspominał w Dwójce satyryk, prozaik, dramatopisarz, autor słuchowisk oraz tekstów dla kabaretów literackich.
Zobacz więcej na temat:  satyra literatura Polskie Radio Splendory kabaret Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA