Polskie Radio
Section05
SDP

Atak polityków KO na Michała Rachonia. CMWP SDP złożyło zawiadomienie do prokuratury

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich złożyło zawiadomienie do prokuratury na polityków Koalicji Obywatelskiej. To reakcja na atak, którego dopuścili się oni wobec dziennikarza Michała Rachonia pod siedzibą TVP, kiedy ten próbował zadać Donaldowi Tuskowi niewygodne pytania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Jolanta Hajdasz SDP Donald Tusk Michał Kołodziejczak Andrzej Rozenek Hanna Gill-Piątek opozycja Władimir Putin Angela Merkel Platforma Obywatelska PO Reset

Poseł PO zaatakował dziennikarkę na antenie. SDP stanowczo protestuje

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przekazało, że "Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko skandalicznej wypowiedzi posła Platformy Obywatelskiej Czesława Mroczka, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie PO-PSL, który 5 kwietnia br. w Polskim Radiu 24 groził red. Dorocie Kani".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kania POLSKA polityka Polskie Radio 24 Czesław Mroczek SDP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Skandaliczna okładka tygodnika "NIE" z papieżem. Zdecydowana reakcja Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

"CMWP SDP wspiera decyzję Poczty Polskiej i PKN Orlen o wycofaniu z dystrybucji wydania tygodnika »NIE« z okładką, na której znalazł się wizerunek papieża Jana Pawła II, krucyfiksu i ukrzyżowanej na nim plastikowej lalki" - czytamy w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Jak dodano "decyzja ta jest uzasadniona i usprawiedliwiona wyjątkowo prowokacyjnym działaniem tygodnika".
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II społeczeństwo media SDP Jerzy Urban POLSKA

"To jest bardzo niebezpieczne". Cezary Gmyz o zapisach niemieckiej umowy koalicyjnej

- Zapisy umowy koalicyjnej budzą najwyższy niepokój, dlatego że do tej pory tak daleko idących postulatów w Unii Europejskiej nie formułowano. To, co zaproponowali koalicjanci [...] oznacza utworzenie Republiki Federalnej Europy, państwa wzorowanego na ustroju niemieckim - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka Bundestag SDP koalicja Michał Rachoń Cezary Gmyz

Doleśniak-Harczuk: w wypowiedziach części niemieckich polityków widać satysfakcję z nałożenia kary na Polskę

- Wypowiedzi polityków, którzy nie są tak bardzo zaangażowani w rozmowy negocjacyjne, partii Zielonych oraz SDP, wskazują na satysfakcję wynikającą z nałożenia kary na Polskę - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Niemcy polityka Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej SDP

Rybińska o nowym rządzie w Niemczech: nie spodziewam się propolskiej zmiany

- Podkreślam, że tylko Armin Laschet (szef CDU - red.) przyjechał do Polski w czasie kampanii wyborczej, pozostali kandydaci o Polsce nie mówili, nie pojawiała się w ich programach. W związku z tym nie wiemy jaką politykę nowa koalicja w Niemczech będzie prowadziła  - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy stosunki polsko-niemieckie Bundestag ŚWIAT Europa SDP

Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą SDP za reportaż "Bilet powrotny poproszę"

17 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej uhonorowano autorów reportażu "Bilet powrotny proszę", który można było usłyszeć na antenie Programu 3 Polskiego Radia, Agnieszkę Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Agnieszka Szwajgier reportaż SDP

Nagrody im. Hulewicza wręczane już po raz 25. W tym roku kilkunastu laureatów

Kilkanaście osób odbierze dzisiaj  podczas Gali SDP wręczane po raz 25. Nagrody imienia Witolda Hulewicza, krytyka literackiego, tłumacza i wydawcy, a także współtwórcy Polskiego Radia. Najważniejsze statuetki - Wielkie Nagrody Honorowe im. Hulewicza wręczone zostaną dr Wandzie Półtawskiej i - pośmiertnie - jej mężowie, prof. Andrzejowi Póltawskiemu. Początek ceremonii - o godz. 17. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziennikarstwo SDP

"Ta operacja została przeprowadzona w sposób przemyślany". Ojciec Ramana Pratasiewicza o aresztowaniu syna

Ojciec Ramana Pratasiewicza powiedział, że w zatrzymanie jego syna musiały być zaangażowane nie tylko białoruskie służby. Samolot linii "Ryanair", lecący z Aten do Wilna, został wczoraj zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku. Następnie zatrzymano białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza i prawdopodobnie jego dziewczynę.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś SDP ŚWIAT

"Żaden dziennikarz nie będzie mógł czuć się bezpieczny". Oświadczenie SDP po zatrzymaniu Ramana Pratasiewicza

"Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich domaga się zdecydowanej reakcji organizacji dziennikarskich, rządów, instytucji międzynarodowych oraz Unii Europejskiej na akt terroryzmu państwowego, w wyniku którego został zatrzymany dziennikarz, współtwórca popularnego kanału informacyjnego Nexta, Raman Pratasiewicz" - czytamy w opublikowanym na stronie SDP oświadczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś SDP

Apel Niemieckiego Związku Dziennikarzy ws. zakupu Polski Press. Jolanta Hajdasz: zdumiewa mnie to

- Zdumiewa mnie to w sposób naprawdę ogromny - przyznała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na temat apelu Niemieckiego Związku Dziennikarzy do Komisji Europejskiej ws. zakupu Polski Press przez PKN Orlen. Gościem audycji był także Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen Jolanta Hajdasz Wojciech Surmacz prasa SDP POLSKA Polskie Radio 24