Polskie Radio
Section05
stres

Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan emocje psychologia stres praca Weronika Puszkar

Polacy najbardziej zestresowanym narodem przed świętami

Sobota, do Wigilii jeden dzień i powoli mija szał zakupów i przygotowań. Zaczynamy nawet powoli odzyskiwać wiarę w magię Świąt. A to, że przedświąteczny czas jest bardzo stresujący, widać w badaniach przeprowadzonych przez PayPal oraz Kantar Millward Brown w 10 europejskich krajach na 10 tysiącach respondentów. W dodatku okazało sie, że najbardziej zestresowani są Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie stres Aleksandra Tycner

Mechanizmy obronne - chronią czy ograniczają?

W trudnych sytuacjach działamy czasem automatycznie, nieświadomie, czasem wydawałoby się – nieodpowiednio. W sytuacji stresowej dopada nas na przykład atak nerwowego śmiechu, innym razem tłumimy w sobie żal czy złość, po to, by uniknąć czyjegoś gniewu. To są mechanizmy obronne. Doświadczamy ich wszyscy, ale chyba w większości nie zdajemy sobie sprawy, że nami kierują. Warto poznać te mechanizmy, sprawdzić, skąd się biorą i nauczyć się jak sobie z nimi radzić.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stres psychologia