Polskie Radio
Section05
stres

Jak walczyć ze stresem? Metoda "zero żalu"

Więcej niż co piąty Polak doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. Polski pracownik jest najbardziej zestresowany w Europie. Pomocna w zwalczaniu stresu może być książka "Magia olewania. Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić" Sarah Knight. O sposobach walki ze stresem rozmawialiśmy z psycholog dr Barbarą Zych.
Zobacz więcej na temat:  psychologia praca stres

Mindfulness - sposób na stres

Żyjemy w biegu, w stresie i w ciągłym napięciu. Myślimy o tym, co zrobiliśmy, czego nie zrobiliśmy, o tym, co jeszcze mamy do zrobienia i jak to zrobić, żeby się wyrobić. W takich okolicznościach trudno jest odpocząć, bo naszą głowę wciąż wypełniają myśli o przeszłości i przyszłości. Mindfulness skupia uwagę na teraźniejszości i jest treningiem mającym za zadanie redukować stres.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia psychoterapia terapia umysł stres relaks czas wolny czas

Negatywne emocje niszczą nas od środka

O tym, że ,,złość piękności szkodzi” wiemy ze znanego przysłowia, ale czy wiemy o tym, że złość może też przyczynić się do zawału serca, cukrzycy i rozwoju nowotworu? Z kolei zazdrość ma negatywny wpływ na pęcherzyk żółciowy. Nasze zdrowie psychiczne jest nieodłącznie związane ze zdrowiem fizycznym i choć emocji nie widać, widać ich skutki – w postaci atakujących nas chorób.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroby nerek choroby płuc choroby skóry emocje psychologia psychoterapia smutek stres STYL ŻYCIA zdrowie