Polskie Radio
Section05
styl życia hp

Znany dietetyk tłumaczy, czy świąteczne jedzenie to zagrożenie dla naszej diety

12 potraw na wigilijnym stole, obfite świąteczne śniadanie i pyszny, ale też mocno kaloryczny obiad. No i te wspaniałe ciasta i pierniki... Nie da się ukryć, że Wigilia i Boże Narodzenie to poważne wyzwanie dla naszej diety. Co więc jeść, czego unikać, radzi członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski w piłce nożnej i dietetyk Pogoni Szczecin, Wojciech Zep.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Wigilia Piotr Łodej Trójka Boże Narodzenie dieta

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Czy można obronić się przed komercjalizacją świąt?

"Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…" Przedświąteczny czas stał się wielkim targowiskiem, okresem wielkich żniw dla handlowców, którzy robią wszystko, aby sprzedać swoje produkty. W efekcie przez blisko dwa miesiące trwa zmasowany atak reklamowy na klientów, by namówić ich do kupowania kolejnych rzeczy. Czy można się nie poddać tej świątecznej presji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo święta zakupy prezenty Piotr Firan Trójka

Palić śmieci z korzyścią dla środowiska? Krosno chce udowodnić, że można

Odpady takie jak kolorowy papier, pozostałości po odpadach wielkogabarytowych, resztki biologiczne czy nawet niepodlegający recyklingowi plastik będą spalane w nowoczesnej spalarni, która powstanie w Krośnie. To tak naprawdę nowy blok energetyczny w miejscowej ciepłowni, który w ten sposób będzie wytwarzał energię cieplną i elektryczną. Czysto i ekologicznie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA odpady gospodarka odpadami Krosno ekologia Tomasz Miara Trójka

Smok wawelski istniał naprawdę, ale naukowcy nie wiedzą, czy był dinozaurem

W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie otwarto nową wystawę pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani". Można na niej zobaczyć modele szkieletów i skamieniałości zwierząt sprzed 210 milionów lat odkrytych w Lisowicach na Śląsku. Dodatkową atrakcją jest wykorzystanie efektów multimedialnych pozwalających lepiej poznać bohaterów wystawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Polowanie na fake newsy to wojna z manipulacją informacjami

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Wiedzy, która jeśli nie jest weryfikowana, może okazać się fake newsem. Dlatego aby uniknąć oszustw, warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania internetowych informacji. Tym bardziej że obecnie powstaje ogromna ilość fałszywych treści rozpowszechnianych np. przez portale społecznościowe. Jak rozpoznać i wyeliminować fake newsy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fake news internet media społecznościowe Piotr Firan

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Syberia Witold Lazar Trójka

Krzemienne noże sprzed pół miliona lat, najstarsze narzędzia znalezione na terenie Polski

W jaskini Tunel Wielki na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jeszcze pod koniec lat 60. XX w. znaleziono prehistoryczne narzędzia krzemienne. Wtedy ich wiek szacowano na ok. 40 tys. lat. Jednak najnowsze badania sprawiły, że ten wynik trzeba było skorygować: okazało się, że narzędzia mają ok. 450-550 tys. lat! Takie datowanie wskazuje na Homo heidelbergensis jako ich twórcę, co czyniłoby te szczątki najstarszymi na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia prehistoria Ojcowski Park Narodowy Trójka