Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

W środę poznamy szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego". Czarnek: chcemy urzeczywistniać konstytucję

- Wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym, państwie prawa i państwie wolnym. My tę właśnie wolność chcemy urzeczywistniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Tadeusz Płużański Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

- Naszym zamiarem jest to, by uczelnie były miejscem debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych. (…) Chcemy wolności badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański szkolnictwo wyższe uczulenia studenci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

WYWIAD Przemysław Czarnek: "pakiet wolnościowy" będzie przedstawiony w grudniu

- "Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki, będzie przedstawiony w grudniu. W kolejnych miesiącach rozpoczną się prace nad reformą PAN - zapowiedział w rozmowie z PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Przemysław Czarnek edukacja szkolnictwo wyższe prawo Ministerstwo Edukacji i Nauki Polska Akademia Nauk reforma szkolnictwa

Miliard złotych na podwyżki dla pracowników uczelni. Resort przygotowuje rozporządzenie

- Pracownicy uczelni zatrudnieni w publicznych szkołach wyższych otrzymają sześcioprocentowe podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem od października br. - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na podwyżki resort nauki przeznaczy w tym i w kolejnym roku łącznie miliard złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek NAUKA szkolnictwo wyższe Ministerstwo Edukacji i Nauki

Inauguracja projektu "Polacy zmieniają świat". Czarnek: rodacy na całym świecie mają wybitny potencjał

Minister edukacji i nauki powiedział, że planuje "sięgać po wybitny potencjał naukowy naszych rodaków rozsianych po całym świecie". Przemysław Czarnek mówił o tym podczas wtorkowej konferencji inaugurującej projekt "Polacy zmieniają świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja NAUKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe innowacyjność innowacje społeczeństwo

Prof. Jaroszyński: na uczelniach marksizm przybiera maskę postmodernizmu

- Nasze uczelnie i nauka nie zostały zdekomunizowane, dlatego marksizm się ostał i teraz ma szanse na to, by przybierać nowe maski, jak m.in. postmodernizm i jakaś forma neomarksistowska, neokomunistyczna - powiedział w rozmowie z TV Trwam prof. Piotr Jaroszyński, filozof. Te środowiska są tak skonsolidowane i tak doskonale się rozumieją, że mogą kontrolować naukę w skali całego kraju - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA szkolnictwo wyższe LGBT społeczeństwo edukacja marksizm

"Hodujecie sobie armię barbarzyńców". Prof. Legutko napisał list do rektorów polskich uczelni

"Jestem zbulwersowany ostatnimi oświadczeniami wydanymi przez KRASP, a także wypowiedziami i decyzjami niektórych rektorów polskich uczelni" - napisał europoseł i wykładowca UJ prof. Ryszard Legutko w liście otwartym wystosowanym do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk kobiet edukacja Ryszard Legutko szkolnictwo wyższe społeczeństwo protest

"Efekt porażki systemu oświaty i kryzysu w rodzinie". Przemysław Czarnek o uczestnikach protestów

- Bardzo niepokojące jest to, że niektórzy rektorzy i związkowcy nauczycielscy nie tylko nie potępiają chuliganerii, wandalizmu, chamstwa i brutalności na ulicach, ale wręcz zachęcają młodzież do tego, żeby w tym uczestniczyć - mówi w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku" Przemysław Czarnek, minister edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe

"Karygodne i nieodpowiedzialne zachowanie". Czarnek o zarządzeniu godzin rektorskich w czasie protestów

- Mamy 15 rektorów uczelni wyższych, którzy absolutnie nieodpowiedzialnie, poprzez ustanawianie godzin rektorskich, zachęcają studentów do uczestnictwa w manifestacjach, a to wszystko w szczycie pandemii koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe edukacja protest strajki pandemia Koronawirus w Polsce Tadeusz Płużański

Minister edukacji i nauki: wymagania na egzaminach będą dostosowane do sytuacji wywołanej epidemią

- Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja szkolnictwo wyższe egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty egzamin gimnazjalny Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia społeczeństwo Przemysław Czarnek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"Debata poranka". O nowym ministrze edukacji i nauki

- Ustrój uczelni wyższych i regulacje między uczelniami a ministrem edukacji i nauki są skonstruowane tak, że szef resortu ma dosyć ograniczony wpływ na to, co się dzieje na konkretnych uczelniach - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Gośćmi audycji byli także Sebastian Kożuszek z "Gazety Polskiej" i Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji Narodowej szkolnictwo wyższe