Polskie Radio
Section05

tradycja

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin KULTURA MUZYKA

"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele

- Bardzo wiele świąt ma podobne zwyczaje, np. wianki plecione w Boże Ciało, kiedyś zanosiło się do Kościoła i tam miały one nabrać mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem audycji był też ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało zwyczaje religia Kościół wiara

Ynzer łidła, śpiewy z Wilamowic

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Tymoteuszem Królem na rozmowę o zbiorze wilamowskojęzycznych pieśni, kołysanek i wyliczanek „Ynzer łidła – nasze pieśni”. Publikacja to efekt tytanicznej pracy, jaką wykonał Tymoteusz Król, dokumentując tradycję ustną Wilamowian, małej grupy etnicznej zamieszkującej Wilamowice – miasteczko pomiędzy Bielskiem-Białą a Oświęcimiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa world music Olga Pawińska

Nieoczywiste brzmienia i ludzkie emocje - Muzyka Świata Warszawa 2022

W zeszłym roku (2021), po 19 latach przerwy, w wielkim stylu powrócił na warszawską estradę Festiwal „Muzyka Świata – Warszawa”. Już za kilka dni rusza jego trzecia edycja! Nie zabraknie wielkich nazwisk sceny world music, a ważnym tegorocznym akcentem, który ma okazać wsparcie i jedność świata muzyki, jest udział artystek i artystów z Ukrainy (Alina Bzhezhinska, Dagadana).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music

„Na plaży w Brazylii zatęskniłam za Polską”. Slow life Anny Davis

Wróciła do Polski po trzydziestu latach życia na emigracji. "Kluczowa okazała się pandemia koronawirusa. Na plaży w Brazylii nagle bardzo zatęskniłam za Polską. Oczywiście, wcześniej pojawiały się myśli o powrocie do kraju, ale nie udało się ich zrealizować. Natomiast wtedy potrzeba była tak duża, że zaczęłam przeglądać domy w Polsce" – wspomina Anna Davis.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Europa Ameryka Południowa Azja Polonia turystyka wakacje urlop relaks nowoczesna wieś Małgorzata Frydrych

Orzech laskowy twardy i zdrowy

Może być twardy do zgryzienia, trudny do rozłupania, a nawet pusty. Jego złoty czas to sierpień, a zwłaszcza dzień św. Wawrzyńca. Orzech – mały, niepozorny, ale za to jaki smaczny! O tym laskowym, najpowszedniejszym i dobrze znanym w polskiej kulturze ludowej, w najnowszym odcinku Źródłosłowu opowiada etnolingwistka dr Olga Kielak z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród