Polskie Radio
Section05
Wielkanoc

Wielkanoc w Jedynce. Muzyka, audycje i transmisje nabożeństw

Program 1 Polskiego Radia na Święta Wielkanocne przygotował dla słuchaczy ciekawą ofertę. Na antenie radiowej Jedynki pojawiły się m.in. audycje specjalne oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi. To wszystko w ciekawej oprawie świątecznej. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Roman Czejarek Daniel Wydrych Grzegorz Osiecki Joanna Ficińska Artur Wolski Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Monika Chrobak Sława Bieńczycka Kamil Wicik Katarzyna Kobylecka Przemysław Goławski Aleksandra Tykarska Małgorzata Bartas-Witan Agnieszka Kozłowska-Łysko Patryk Michalski Ula Kaczyńska Paweł Sztompke Janusz Kukuła Zbigniew Krajewski Wojciech Urban

PR24 Ubezpieczenia podróżne. Za co warto zapłacić w polisie?

- Polacy podróżują coraz chętniej, dlatego jeśli nie będzie większych zawirowań, to jest szansa, że 2024 będzie rekordowy pod względem turystyki w porównaniu z latami sprzed pandemii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki WSB Merito. Jak dodał, przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć, by mieć spokojną głowę. Wskazał też, że im droższa polisa, tym bardziej warto ją kupić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święta Wielkanoc podróże ubezpieczenie turystyczne

Wielkanoc dawniej i dziś. Co króluje na naszym stole?

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? O tym w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wielkanoc jedzenie Małgorzata Jasztołt Bogdan Gałązka Małgorzata Kozakiewicz David Gamtsemlidze Dominika Targosz Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Tomasz Prange-Barczyński

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Nie marnujmy jedzenia. Ekspertka wyjaśnia, jak to zrobić

- Faktycznie prawie jedna trzecia żywności zostaje po świętach wyrzucona. Niestety, taka jest nasza tradycja, tych bogatych stołów, pełnych smakołyków, to często prowadzi do przygotowania większej ilości jedzenia, niż można zjeść - mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Bernat, ekspert ds. niemarnowania żywności (Banki Żywności SOS w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wielkanoc żywność jedzenie

RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna jubileusz Wielkanoc