Polskie Radio
Section05
wspomnienie

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski Witold Gombrowicz Stanisław Lem Bruno Schulz literatura wspomnienie

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 112. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

PR24 15. rocznica śmierci Kamili Skolimowskiej. Lekkoatletkę wspominają jej rodzice

Mija 15 lat od nagłej śmierci Kamili Skolimowskiej. Młociarka i złota medalistka olimpijska z Sydney z 2000 roku zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku w wieku zaledwie 26 lat. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej wywołany nierozpoznaną zakrzepicą. W Polskim Radiu 24 lekkoatletkę wspominali jej rodzice - Teresa i Robert Skolimowscy.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Rzut młotem wspomnienie Polskie Radio 24

"Sami swoi. Początek". Autor scenariusza: mój stryj Jan był taki jak Pawlak

Przy okazji premiery filmu "Sami swoi. Początek", prequelu trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków, warto przypomnieć o trzech sprawach. Że świat "Samych swoich" narodził się w Polskim Radiu. Że za scenariuszami wszystkich tych filmów, łącznie z najnowszym, stoi radiowy twórca Andrzej Mularczyk. I że historie o zwaśnionych rodach inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk Sami swoi. Początek kino komedia Kresy wspomnienie Sylwester Chęciński rodzina słuchowisko Polskie Radio

"Z tą książką naród nie może zginąć". Radiowe głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 190. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 Adam Mickiewicz literatura Jarosław Iwaszkiewicz Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz wspomnienie

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Budowanie radia i niecodzienne teatry. Wspomnienia Kazimierza Rudzkiego

– Natychmiast po urodzeniu, po załatwieniu formalności metrykalnych, zacząłem marzyć o teatrze. No dobrze, nie o teatrze, ale tak wypada zacząć swoją autobiografię – opowiadał w Polskim Radiu Kazimierz Rudzki. Radiowe archiwa kryją wiele nagrań, w których opowiadał o sobie (z wrodzoną sobie swadą) ten znakomity aktor i konferansjer.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Polskie Radio Dwudziestolecie międzywojenne TEATR satyra II wojna światowa literatura wspomnienie

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 10. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz II wojna światowa Teatr Polski w Warszawie wspomnienie aktorstwo Kresy literatura

Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha"

- Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować - mówiła w Dwójce Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica wspomnienie Jakub Kukla Lista Schindlera Magda Huzarska-Szumiec Niusia Horowitz-Karakulska Dwójka Oskar Schindler

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

"Ciche bohaterki", "niewiasty z bronią w ręku". Kobiety w powstaniu styczniowym

Opiekowały się rannymi. Służyły jako kurierki. Zajmowały się dostarczaniem walczącym żywności i ubrań. Co więcej: uczestniczyły w krwawych bitwach. W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego warto przypomnieć o znaczącej roli, jaką w tym powstańczym zrywie odegrały kobiety.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego kobieta Rosja wspomnienie dokumenty HISTORIA

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk Eliza Orzeszkowa literatura Romuald Traugutt Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA

Janusz Meissner – kronikarz pierwszych dekad polskiego lotnictwa

"Wydobywał na światło dzienne przede wszystkim tych lotników oraz ich przeżycia i czyny, które mogły fascynować młodzież, kształtować ich osobowość, patriotyzm i zainteresowanie pracą i służbą w lotnictwie", pisał dr hab. płk Izydor Koliński, specjalista z dziedziny lotnictwa wojskowego, w tekście: "Pisarz lotniczy – Janusz Meissner".
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie literatura

"Mam silną wiarę w odrodzenie ludu". Wincenty Witos o sobie i swojej walce

– Widziałem Witosa po raz pierwszy we Lwowie w 1912 na wiecu. Słuchałem jego przemówienia. Inteligenckie, rzeczowe, bez demagogii – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu gen. Marian Kukiel. Teksty, które napisał czy wygłosił Wincenty Witos, są bez wątpienia intrygującymi świadectwami czasu. Mogą stać się przewodnikiem po życiu tego słynnego działacza i polityka.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos biografia przemówienie wspomnienie II RP