Polskie Radio
Section05
zawód

Łukasz Borkowski: do egzaminów wstępnych przygotowywałem się sam

W audycji "Trzy gramy Redbada" wraz z Łukaszem Borkowskim próbowaliśmy rozłożyć aktorstwo na czynniki pierwsze. Jaką drogę trzeba przejść, by zostać aktorem? Co było dla niego impulsem, by zdawać do akademii teatralnej? Czy studia na uczelni są trudne? Jak wyglądają i czy likwidacja fuksówek była w ogóle dobrym pomysłem?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Łukasz Borkowski aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR zawód

Praca zarobkowa. Przykry obowiązek czy sens życia?

Praca daje nam stabilność finansową i pozwala funkcjonować w codzienności. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu ludzi rezygnowało z zajęć zarobkowych w sposób spontaniczny. Nie godzili się z sytuacją, ryzykowali brak zarobków, a co za tym idzie również przyszłość swoich rodzin. Czym dziś jest dla nas praca? Czy w obecnych czasach ktokolwiek byłby w stanie zdobyć się na podobne wyrzeczenia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Monika Małkowska praca zawód wykształcenie

M. Dutkiewicz: zawodowa piosenka dla zawodowego talentu

W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane, a fakt uczenia się w szkole zawodowej był niejako przyznaniem się, że uczeń nie nadaje się do tzw. lepszej szkoły. Aby promować inicjatywę WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, powstała piosenka "Talent budzi cuda", do której słowa napisał Marek Dutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Dutkiewicz szkolenie zawód fryzjer florystka mechanika Marcin Kusy

Nauczyciele przedmiotów zawodowych potrzebni od zaraz

14 października to Dzień Edukacji Narodowej, dawniej zwany Dniem Nauczyciela. Od wielu lat typowy wykonawca tego zawodu, a zwłaszcza nauczyciel przedmiotów zawodowych, nie czuje się jednak doceniany. Zarobki uczących zawodu fryzjera, budowlańca czy informatyka nie są zbyt wysokie, co sprawia, że do pracy zgłaszają się jedynie pasjonaci. Bez względu na uczoną profesję skutek jest jeden – braki kadrowe. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo praca nauczyciel edukacja Dzień Edukacji Narodowej zawód zarobki

Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia STYL ŻYCIA praca kryzys Piotr Firan wypalenie zawodowe zawód rozwój osobisty rozmowa

Czy warto kształcić się na mechanika?

Nieubłaganie zbliża się koniec roku szkolnego – tegoroczni absolwenci stoją aktualnie przed wyborem dalszej drogi zawodowej. Większość decyduje się na podjęcie studiów. Niewielki procent - na kształcenie w zawodzie technicznym. Czy Ty też zawsze chciałeś być mechanikiem? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód samochody kierowca kierowcy mechanika naprawa naprawa samochodu naprawy awarie szkoła NAUKA młodzież praca zawód zawód przyszłości POLSKA społeczeństwo ŚWIAT nowe technologie finanse pieniądze

Policjantki - siła, empatia, wyzwanie i przyjaźnie w mundurach

- Praca policjantki to praca związana z siłą kobiet - mówi Marianna Fijewska, autorka reportażu "Policjantki". - Nie pytałam o to moich rozmówczyń, ale ta kobieca siła bije z tych opowieści. Mówimy nie tylko o sile fizycznej, ale na ogromnej empatii, którą one okazują i muszą okazywać w pracy, wobec i przestępców, ofiar czy dzieci - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik społeczeństwo policja zawód