Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Jan Ptaszyn Wróblewski: Andrzej Trzaskowski był osobistością polskiego jazzu

Był jednym z najlepiej wykształconych muzyków, erudytą, bezkompromisowym zwolennikiem awangardy i twórczości. Bohaterem tego wydania audycji "Dwie do setki" była legenda polskiego jazzu, kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny - Andrzej Trzaskowski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Trzaskowski Jan Ptaszyn Wróblewski Dwójka Jakub Jamrozek Roch Siciński Jazz Włodzimierz Nahorny Adam Sławiński Tomasz Szachowski

Twórca Śródziemia, który zaczął od poezji. Rzecz o twórczości J.R.R. Tolkiena

Od 20 lat pod koniec marca (25.03) Towarzystwo Tolkienowskie organizuje na całym świecie Dzień Czytania Tolkiena. W ramach obchodów miłośnicy twórczości pisarza spotykają się na wspólną lekturę jego dzieł bądź oglądanie "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Dzieła opisujące wydarzenia w Śródziemiu sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy, a z czasem doczekały się również ekranizacji.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien J.R.R. Tolkien Martyna Podolska literatura literatura fantasy władca pierścieni Hobbit

Rekordowe palmy i niezwykłe zabytki. "Jedyne takie miejsce" w Lipnicy Murowanej i Nowym Wiśniczu

Wysokie, kolorowe, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów palmy wielkanocne to charakterystyczny element Lipnicy Murowanej, gdzie od sześciu dekad gdzie co roku odbywa się tradycyjny konkurs. Ten region Małopolski to również wielki, nieco zapomniany, zamek w Nowym Wiśniczu oraz Kościół św. Leonarda. Uroki tego regionu Roman Czejarek odkrywał podczas audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  turystyka Roman Czejarek Lipnica Murowana Nowy Wiśnicz podróże zabytki

Premia za dojazd rowerem do pracy - czy takie rozwiązanie ma sens?

Dojeżdżanie do pracy rowerem ma wiele zalet - poza kwestiami zdrowotnymi, unikamy wydatków na benzynę, stania w korkach, a także nie musimy szukać miejsca parkingowego. Jak się okazuje, w niektórych miejscach można dzięki temu również zarobić. Premia za dojeżdżanie rowerem do pracy jest coraz częściej stosowana w różnych krajach, w tym Polsce. Czy taka forma benefitu ma sens?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn rower aktywność praca pracodawcy aktywność fizyczna

Dzień pamięci tych, którzy nie wahali się zaryzykować własnego życia

– W tym miejscu żyła i w tym miejscu zginęła [rodzina – przyp. red], w istocie oddając życie za pomoc drugiemu człowiekowi, Polakom narodowości żydowskiej, którzy na tej ziemi wraz z nimi mieszkali. Ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę, przesiąknięci ideałami tak głęboko, że się nie bali udzielić pomocy, mimo potwornego zagrożenia, którego mieli wtedy świadomość – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnego punktu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański Michał Fedusio Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Andrzej Duda II wojna światowa

Blokada alkoholowa - sposób na walkę z nietrzeźwymi kierowcami

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wciąż jest nowelizowana. Coraz lepiej radzimy sobie chociażby z zachowaniem względem pieszych bądź mandatami. Wciąż jednak ogromnym problemem pozostaje jazda pod wpływem alkoholu. Niestety pijanych kierowców nie ubywa. Trzeźwość za kierownicą jest niezwykle ważna, a w osiągnięciu tego celu może pomóc blokada alkoholowa.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Porębska Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo kierowca alkohol bezpieczeństwo na drodze

Mateusz Kościukiewicz o pracy nad "Świętym": trudny czas, ciekawa rola

– Jak to w filmie bywa rzeczywistość i fikcja, gdzieś się przeplatają trochę. Obraz jest inspirowany wydarzeniami z 1986 roku, ale dzieje się tam dużo innych rzeczy dotyczących rzeczywistości między ludzkiej, która wtedy panowała – zaznacza aktor. Jak zwraca uwagę Mateusz Kościukiewicz, ten dramat kryminalny opowiada o bardzo mrocznym okresie w naszej historii, kiedy tak bardzo brakowało nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Mateusz Kościukiewicz