Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Kochać". Znane piosenki o miłości w jazzujących aranżacjach

- Już jakiś czas temu mówiłam, że moim marzeniem jest wydać jazzującą płytę - zdradza Kasia Nova. Najnowszy album jej autorstwa, pt. "Kochać", zawiera polskie piosenki rozrywkowe z repertuaru takich artystów jak Piotr Szczepanik, Czesław Niemen, Kalina Jędrusik, Violetta Villas, Maria Koterbska, Alibabki czy Marek Grechuta w zupełnie nowych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta polska piosenka Anna Will Kasia Nova Jazz muzyka rozrywkowa

Marek Skwarnicki: "Tygodnik Powszechny" skupiał wyjątkowych ludzi

- W Tygodniku przyjęliśmy po cichu taką dewizę, że choć nie możemy powiedzieć całej prawdy, to nigdy nie skłamiemy - tak na antenie Dwójki swoją pracę w "Tygodniku Powszechnym” wspominał w archiwalnym nagraniu Marek Skwarnicki, poeta, prozaik, tłumacz i publicysta. W marcu tego roku minęła 10. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Marek Skwarnicki Dwójka Tygodnik Powszechny Jan Paweł II Dorota Gacek

W hołdzie Polakom ratującym Żydów. Reportaż "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" [POSŁUCHAJ]

Rodzina Szylarów z Markowej na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej uratowała przed zagładą niemiecką siedmioro Żydów. Małżeństwo Antoni i Dorota Szylarowie wraz z piątką dzieci: Zofią, Heleną, Janiną, Frankiem i Eugeniuszem przyjęło pod swój dach rodzinę Weltzów. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Żydzi II wojna światowa Ulmowie pr poleca

Pamięć o zbrodni katyńskiej. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Zbrodnia katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Z rozkazu Józefa Stalina życie straciło ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Pamięć o nich kultywuje m.in. konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Polskiego Radia; zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Artur Wolski konkurs katyński historia Polski

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja wiersze Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka literatura

Bezpieczna jazda na dwóch kołach. Jak poruszać się na rowerach i hulajnogach?

Wiosenna pogoda zachęca coraz więcej osób do korzystania z rowerów i hulajnóg. To dobry trend, bo jak przekonują eksperci do spraw zdrowia, ruch we wszelkiej postaci jest nam potrzebny. Z drugiej strony użytkownicy takich pojazdów są narażeni na poważne w skutkach zderzenia i upadki. W ostatnich dniach nie brakuje doniesień o takich wypadkach. Co zrobić, żeby użytkownicy rowerów i hulajnóg elektrycznych byli bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  Szymon Taranda rower hulajnogi bezpieczeństwo na drodze