Polskie Radio
Section05
zwierzęta

Król Arktyki w niebezpieczeństwie. Czy niedźwiedzie polarne przetrwają zmiany klimatyczne?

Nazywany jest królem Arktyki, a śnieżnobiałe, puszyste futro to jego wizytówka. 27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego, święto, które ma zwrócić uwagę na gwałtownie zmniejszające się obszary do życia tych pięknych, choć niebezpiecznych drapieżników. Jeżeli zmiany klimatu nadal będą się pogłębiać w tym tempie, to wkrótce białe niedźwiedzie będzie można oglądać jedynie w ogrodzie zoologicznym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Arktyka niedźwiedź polarny natura ekologia klimat zmiany klimatyczne zwierzęta Witold Lazar Trójka

Co wiemy o żbikach? Opowieści Neli, małej reporterki

Szacuje się, że na terenie naszego kraju przebywa obecnie około 200 osobników gatunku żbika europejskiego, chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, że prawdziwe żbiki w Polsce praktycznie wyginęły, a to co udaje się zaobserwować są to hybrydy kotów domowych i dzikiego kota leśnego. Te osobniki, które zaobserwowano w Polsce i określono jako żbiki, zamieszkują tereny południowowschodniej części Karpat - Pogórza Przemyskiego oraz Bieszczad.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Nela Mała Reporterka żbik przyroda zwierzęta

Studenci weterynarii wśród stypendystów europejskiej federacji

Studenci weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. - Naszym planem jest wykorzystanie tych środków, na specjalistyczne kursy ESAVS - mówią w Czwórce stypendystki Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka lekarz studenci zwierzęta Weronika Puszkar

Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZOO Warszawa parki narodowe przyroda natura Martyna Matwiejuk zwierzęta

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Ziemia Tomasz Miara Trójka

Badania nad hibernacją i wpływem zimna. Grant od Narodowego Centrum Nauki

Hibernacja ludzi może być kojarzona z literaturą fantastyczno-naukową, jednak opiera się na solidnych podstawach naukowych. Dr hab. Wojciech Pokrzywa, kierownik Laboratorium Metabolizmu Białek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prowadzi badania, które wskazują na możliwość adaptacji ludzkiego organizmu do niskich temperatur.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki hibernacja zwierzęta ludzie

Dokarmianie dzikich zwierząt zimą: przede wszystkim pomagać, nie szkodzić

Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Leśnicy podpowiadają, że przede wszystkim należy to robić z rozsądkiem. Nie każdy powinien pozostawiać żywność dla dzikiej zwierzyny; niektóre pokarmy mogą zaszkodzić np. ptakom. Kiedy więc decydujemy się na dokarmianie, warto pamiętać o kilku zasadach. A w doborze odpowiedniego pokarmu mogą pomóc kaczkomaty, które pojawiły się w niektórych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Małgorzata Tymicka dokarmianie ptaków zima zwierzęta