Polskie Radio
Section05

zwierzęta

Jak się zachować gdy napotkamy na swojej drodze młodego zwierzaka

Spacerując po lesie, łące, parku czy nawet przemierzając miejskie ulice, czasem zdarza się, że na naszej drodze pojawi się małe, samotne zwierzę. Może to być młoda sarenka, jeż, ptak czy kociak. W takiej sytuacji naturalnym odruchem człowieka jest chęć pomocy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze interwencja jest wskazana. Czasem najlepszym, co możemy zrobić, jest... nie robić nic. Jak więc zachować się odpowiedzialnie? O tym opowiedzieliśmy w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta leśne edukacja przyrodnicza Marta Powałowska Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Nie wolno robić im zdjęć. Są pod szczególną ochroną

Miłośnikom obserwacji dzikiej przyrody w Polsce z pewnością nie są obce jaskinie i lasy na południu kraju, na Żywiecczyźnie i w Beskidzie Śląskim. W tamtym rejonie spotkać można nieduże latające ssaki - nocki orzęsione. Te pożyteczne nietoperze nie są groźne. Są pod ścisłą ochroną, nie wolno więc nie tylko ich przeganiać, ale też obserwować, czy fotografować.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA biologia nietoperze

Wilki w Polsce zagrożone? UE może zmienić zasady ochrony

Ochrona na poziomie unijnym jest niezbędna dla zachowania populacji wilka w Europie - przekonują badaczka ssaków dr Katarzyna Kozyra-Zyskowska oraz Katarzyna Wiekiera z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Ekspertki obawiają się, że jeśli Bruksela zmieni obowiązujące przepisy, to deklaracja resortu środowiska nie wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przyroda Wilki

Oksytocyna hormonem miłości i... pokoju? Łagodzi agresję u samic lemurów

Oksytocyna znana jako "hormon miłości" może pełnić ważną funkcję w świecie zwierząt. Najnowsze badania sugerują, że substancja ta odgrywa istotną rolę w rozładowywaniu napięć i łagodzeniu konfliktów w społecznościach lemurów. Pod wpływem oksytocyny władcze i agresywne samice lemurów łagodnieją. Odkrycie to rzuca nowe światło na mechanizmy regulujące zachowania społeczne u ssaków naczelnych i może mieć znaczenie także dla zrozumienia ludzkich relacji.
Zobacz więcej na temat:  hormony miłość badania

Strzelali do zwierząt z helikopterów. Zabito setki koali

W australijskim Parku Narodowym Budj Bim zabito około 700 koali. Wiele młodych pozostało bez matek. Aktywiści domagają się od rządu wyjaśnień. Władze twierdzą, że odstrzał był konieczny, ponieważ w wyniku pożarów torbacze straciły naturalne siedliska. Zwierzęta głodowały, były odwodnione i ranne. Obrońcy zwierząt zwracają uwagę na metodę odstrzału. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia ekologia pożary w Australii

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  góry przyroda natura żmija zygzakowata

Spotkanie z niedźwiedziem. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa

Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami, które wiosną są szczególnie aktywne. Po zimie zwierzęta są rozdrażnione. Najbardziej niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa. Niedawno w Bieszczadach niedźwiedzica, z którą były dwa młode osobniki, zaatakowała w lesie mężczyznę. Został dotkliwie pogryziony. W miniony weekend w zakopiańskich Kuźnicach, w pobliżu popularnego szlaku prowadzącego m.in. do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, pojawiły się dwa niedźwiedzie. Służby apelują o ostrożność podczas górskich wycieczek. 
Zobacz więcej na temat:  niedźwiedź bezpieczeństwo góry Tatry Bieszczady Tatrzański Park Narodowy zwierzęta leśne Lasy Państwowe