Polskie Radio
Section05
Arkadiusz Pączka

Eksperci komentują spotkanie premiera z "Solidarnością"

– Powinno się najpierw przeprowadzić audyt w administracji państwowej, a dopiero później mówić o podwyżkach – stwierdził w audycji "Puls Trójki" Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP. Andrzej Berezowski z "Tygodnika Solidarność" zwrócił natomiast uwagę na to, że "S" szykuje się do protestów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Mariusz Krzemiński Arkadiusz Pączka Solidarność Mateusz Morawiecki

Rządowe plany gospodarcze: Polska wielką strefą ekonomiczną

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska ma być jedną, wielką strefa ekonomiczną. Prezes Rady Ministrów mówił o upodmiotowieniu polskiej gospodarki, wyjściu z peryferyjnej roli przez innowacyjność i efektywność. Premier podkreślił przy tym wsparcie dla młodych i małych firm. O zapowiedziach zmian w ramach specjalnych stref ekonomicznych mówili w audycji Kapitał i Praca Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Sławomir Pyciński (Związek Rzemiosła Polskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki gospodarka polska Arkadiusz Pączka Ministerstwo Rozwoju

Światowe Forum Ekonomiczne. „Davos ma dużo plusów”

W Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. W spotkaniu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Swoją obecność potwierdził też amerykański prezydent, Donald Trump. W Rządach Pieniądza o znaczeniu szczytu mówili Marek Siudaj z „Gazety Bankowej”, Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego i Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki Arkadiusz Pączka

"Cieszymy się, że minister rozwoju został premierem”

- Mateusz Morawiecki, będąc przez wiele lat prezesem banku, był w takiej pozycji jak szef zarządzający większym, skomplikowanym organizmem. Jako premier, z rządem, będzie w bardzo podobnej sytuacji. Nie boję się więc, że nie poradzi sobie z tak skomplikowanym organizmem jakim jest państwo – powiedział w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Sławomir Horbaczewski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Andrzej Duda premier rekonstrukcja rządu gospodarka polska Prawo i Sprawiedliwość Arkadiusz Pączka

"Bezrobocie w dużej mierze ma charakter statystyczny"

– Poziom bezrobocia do końca tego roku na pewno nie wzrośnie – oceniał w Rządach Pieniądza Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP. Jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu bez pracy było 6,8 procent Polaków. W Polskim Radiu 24 o kondycji rodzimego rynku pracy mówili także dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezrobocie rynek pracy praca Arkadiusz Pączka Andrzej Sadowski

Morawiecki zaproszony na szczyt G20. "Duże wyróżnienie"

W najbliższy weekend, w Baden-Baden, będą rozmawiać ze sobą ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy G20. Na spotkanie został zaproszony również polski wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Andrzej Kensbok z Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP i Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Pączka Mateusz Morawiecki G20 podatki

Milion elektrycznych aut za 10 lat? "Jest mała szansa"

Ministerstwo energii chce, aby to auto przejechało 100 kilometrów za około 4 złote. Minister Krzysztof Tchórzewski ogłosił konkurs na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBank) i Tomasz Kaczor (Bank Gospodarstwa Krajowego).
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne energia energia elektryczna Ministerstwo Energii Krzysztof Tchórzewski Arkadiusz Pączka

Odbicie w polskiej gospodarce. "Widać duży optymizm"

Silny wzrost produkcji przemysłowej w styczniu, po raz pierwszy od dłuższego czasu odbiła też produkcja budowlano-montażowa. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w poprzednim miesiącu, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, produkcja przemysłowa była wyższa o 9 procent, a budowlano-montażowa o 2,1 procent. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Andrzej Kensbok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  pkb produkcja przemysłowa Główny Urząd Statystyczny inwestycje Justyna Golonko Arkadiusz Pączka wzrost gospodarczy

Polska gospodarka. "Zadaniem dalsze uszczelnianie VAT"

Premier Beata Szydło w ramach przeglądu resortów spotka się w poniedziałek z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem. O tym, jakie zadania czekają wicepremiera Morawieckiego w 2017 roku i co powinno być jego priorytetem w najbliższych miesiącach, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Marek Dietl (Instytut Sobieskiego) i Bartosz Sawicki (TNS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki pracodawcy Beata Szydło rząd Beaty Szydło Arkadiusz Pączka podatki vat Henryk Kowalczyk Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Nowy prezes giełdy. "Od nowej osoby dużo zależy"

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało Rafała Antczaka na prezesa spółki. Zastąpi on na tym stanowisku Małgorzatę Zaleską, którą wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało z pełnionej przez nią funkcji. O sytuacji giełdy mówili w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Roland Paszkiewicz (CDM Pekao SA), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Cezary Szymanek (Bloomberg Businessweek Polska, Rzeczpospolita.pl).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska gpw Arkadiusz Pączka Mateusz Morawiecki

Nowy pomysł na podatek handlowy

Włączenie podatku handlowego o stawce 1,2 proc. w roczne rozliczenie PIT lub CIT. Takie rozwiązanie na podatek od handlu detalicznego zostało przedstawione na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. O tej propozycji rozmawiali w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński, BiznesAlert.pl), Marta Petka-Zagajewska (Raiffeisen Polbank).
Zobacz więcej na temat:  finanse GOSPODARKA handel podatki Polskie Radio 24 pit cit Arkadiusz Pączka

Zagraniczne inwestycje w branży motoryzacyjnej

W Jaworze powstanie fabryka koncernu Daimler AG. Umowę podpisał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Produkowane mają tam być zaawansowane technologicznie silniki nowej generacji. Inwestor na budowę fabryki ma wyłożyć ok. 500 mln euro i utworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. O inwestycji w Pulsie Gospodarki mówili Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Maria Szurowska (Gazeta Bankowa) i Przemysław Kwiecień (XTB).
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Pączka GOSPODARKA Mateusz Morawiecki mercedes motoryzacja