Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne edukacja gimnastyka Strefa Rodzica

Notatka, która doprowadziła do odkrycia historii uzdrowiska na Wołyniu

Lakoniczna notatka na temat kozińskich wód mineralnych, odnaleziona w archiwach Muzeum Pałacu w Wilanowie, otworzyła drogę do odtworzenia historii powstania pierwszego osiemnastowiecznego uzdrowiska balneologicznego usytuowanego w obrębie dóbr hr. Jana Tarnowskiego. Z odkrytych materiałów dowiadujemy się, jak urządzano to uzdrowisko, jakie doświadczenia chemiczne przeprowadzano, by ustalić prozdrowotne wartości wody oraz dokładne wskazówki terapeutyczne.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko zdrowie i dieta historia Polski Wołyń Galicja

Menopauza to nie pauza od życia. "Kobietom towarzyszy lęk, niepewność i przygnębienie"

"Menopauza to nie pauza" - taki jest wniosek ostatniego raportu o menopauzie. Tym razem pod naukową lupę poszły: odczucia, zachowania, stereotypy związane z menopauzą, która czy tego chcemy czy nie, dosięgnie każdego człowieka. Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta badania socjologia infografika

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka

Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego z rozsianiem zaburzeń po całym ciele. To choroba zapalna, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ immunologiczny (odpornościowy) chorego zaczyna atakować i niszczyć własne komórki i tkanki. Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania SM.
Zobacz więcej na temat:  stwardnienie rozsiane choroba zdrowie badania chemia medycyna społeczeństwo infografika

Berus-Tomaszewska: poszukujemy 50 płyt z września 1939

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. - Kiedy było wiadomo, że w akcie kapitulacyjnym będzie zapisane, iż rozgłośnia Polskiego Radia przechodzi w ręce niemieckie, zapadła decyzja o wyniesieniu płyt i ich ukryciu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Akcja Polskiego Radia nosi nazwę "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty historia Polski

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki infografika

Prof. Paweł Łęgosz. Ortopeda z… fantazją

Jego pacjenci twierdzą, że dokonuje cudów, gdy trzeba wymienić zniszczony chorobą lub urazem staw na sztuczny. Jako pierwszy w Europie wykonał operację wszczepienia protezy kości biodrowej z użyciem okularów do rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Holo Lens. Gdy wychodzi z kliniki, wsiada na motocykl i mknie, gdzie oczy poniosą. Uwielbia też uprawiać sporty walki oraz zapasy. Odpoczywa, grając na gitarze. Co jeszcze skrywa w swojej duszy?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA medycyna zdrowie