Polskie Radio
Section05

Europa

Białoruski polityk chce postawić Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze. "Przygotowuję materiały"

Białoruski polityk Waleryj Cepkała chce postawić Aleksandra Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze - podało radio Echo Moskwy. Według rozgłośni, niezarejestrowany kandydat w białoruskich wyborach prezydenckich zarzuca urzędującemu prezydentowi Białorusi wydanie rozkazu brutalnego rozprawienia się z demonstrantami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Haga Międzynarodowy Trybunał Karny

"Bratnia pomoc" dla Białorusi? Dr Olchowski: absolutnie złowieszczy scenariusz

- Ewentualna "bratnia pomoc" Rosji dla Białorusi wpisywałaby się w pewną wieloletnią tradycję. Gdyby takie rozwiązanie zostało zrealizowane, oznaczałoby to, że wojska rosyjskie u naszych granic byłyby już nie tylko w obwodzie kaliningradzkim. Ponadto wzięta w kleszcze byłaby Ukraina - powiedział dr Jakub Olchowski z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Antoni Trzmiel Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin wybory prezydenckie demonstracje

Szefowa Komisji Europejskiej: potrzebne sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

- Jestem przekonana, że dyskusja ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zademonstruje nasze zdecydowane poparcie dla praw obywateli Białorusi do podstawowych wolności i do demokracji - poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki Jacek Czaputowicz Aleksander Łukaszenka wybory prezydenckie demonstracje

Semka o reakcjach na wydarzenia na Białorusi: zmobilizowani są ci, którzy wiedzą, na czym polega cień Moskwy

- Polska dyplomacja robi wszystko, co się da. Opór przejawia się w niechęci państw zachodnich do podjęcia bardziej skoordynowanej akcji. Bierze się to z nieformułowanego wprost przekonania, że Białoruś jest strefą interesów Putina - powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Semka Mateusz Drozda Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Mińsk demonstracje ŚWIAT