Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Raport NBP o inflacji. Ekspert wierzy w tańsze kredyty

- Ta część obywateli, która posiada kredyty czy pożyczki i musi płacić wyższe odsetki, oczekuje obniżenia stóp procentowych, tym samym obniżenia rat kredytów (…). Moim zdaniem szansa na obniżkę stóp procentowych nastąpi znacznie szybciej niż w 2026 r., jest to możliwe w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Małgorzata Żochowska Adam Glapiński NBP inflacja pkb

Polskie Radio 24 Ozusowanie umów to zło? "Po pięćdziesiątce zmienisz zdanie"

- Każdy jest mądry, gdy ma 30 czy 35 lat, a najmądrzejsi jesteśmy, kiedy mamy 22. Sytuacja się zmienia, gdy mamy 57 lat i okazuje się, że ostatnie 20 lat spędziliśmy, pracując na umowie o dzieło albo okazyjnie na umowach-zleceniach, i kapitału w ZUS-ie i stażu ubezpieczeniowego jest bardzo mało, że nie przysługuje nam prawo nawet do minimalnej emerytury - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA składka zus społeczeństwo

Polskie Radio 24 ETS2 puści Polaków z torbami? Rząd ma negocjować odroczenie

- Chcemy rozmawiać w UE o odroczeniu wdrożenia niektórych elementów Zielonego Ładu. Zasadniczym celem jest odroczenie nowego systemu handlu emisjami, czyli ETS2, o dwa lata, a w tym czasie zrewidowanie unijnej polityki klimatycznej. Chodzi o uwzględnienie specyficznej sytuacji polskich gospodarstw - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej ETS Europejski Zielony Ład Marek Krawczyk

Inflacja w Polsce. Glapiński przedstawił prognozy

W nadchodzących miesiącach można się spodziewać wzrostu inflacji. Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił wyniki przygotowanego przez ekspertów banku centralnego raportu o inflacji i wzroście gospodarczym. Dodał, że wzrost inflacji z 2,6 procent w czerwcu będzie skutkiem przede wszystkim podwyżek cen energii i gazu, które weszły w życie wraz z początkiem lipca.
Zobacz więcej na temat:  NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe pkb